Čtyřicet let komunistických prezidentů: Gottwaldem to začalo, Husákem skončilo
Počátkem roku 1948 ovládli Československo komunisté a začala éra čtyř desítek let, kdy na pražském hradě úřadovali komunističtí prezidenti. Tím prvním byl Klement Gottwald, titulovaný jako první dělnický prezident, i když byl téměř celý život kariérním politikem.
Za jeho vlády zažilo Československo nejkrutější politické procesy, ve kterých se Gottwald neštítil likvidovat své politické rivaly. Po jeho náhlé smrti v březnu 1953 ho vystřídal Antonín Zápotocký, bodrý lidový bolševik, který poslušně plnil instrukce Sovětského svazu.
Stejně přistoupil k úřadu prezidenta i Antonín Novotný, který začátkem roku 1968 ustoupil Pražskému jaru. Tehdejší euforie vynesla na Hrad válečného veterána Ludvíka Svobodu, který byl však jen bezmocným svědkem okupace a následné tvrdé normalizace. Ta už se odehrávala pod taktovkou Gustáva Husáka, prvního Slováka v úřadu hlavy státu.
Gustáv Husák v této funkci setrval až do prosince 1989, kdy komunistický režim padl. Prestiž prezidentského úřadu v období komunistické vlády klesla a hlavní politickou figurou byl generální tajemník KSČ.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.