Čtyřicet let komunistických prezidentů: Gottwaldem to začalo, Husákem skončilo

Počátkem roku 1948 ovládli Československo komunisté a začala éra čtyř desítek let, kdy na pražském hradě úřadovali komunističtí prezidenti. Tím prvním byl Klement Gottwald, titulovaný jako první dělnický prezident, i když byl téměř celý život kariérním politikem.

Za jeho vlády zažilo Československo nejkrutější politické procesy, ve kterých se Gottwald neštítil likvidovat své politické rivaly. Po jeho náhlé smrti v březnu 1953 ho vystřídal Antonín Zápotocký, bodrý lidový bolševik, který poslušně plnil instrukce Sovětského svazu.

Stejně přistoupil k úřadu prezidenta i Antonín Novotný, který začátkem roku 1968 ustoupil Pražskému jaru. Tehdejší euforie vynesla na Hrad válečného veterána Ludvíka Svobodu, který byl však jen bezmocným svědkem okupace a následné tvrdé normalizace. Ta už se odehrávala pod taktovkou Gustáva Husáka, prvního Slováka v úřadu hlavy státu.

Gustáv Husák v této funkci setrval až do prosince 1989, kdy komunistický režim padl. Prestiž prezidentského úřadu v období komunistické vlády klesla a hlavní politickou figurou byl generální tajemník KSČ.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.