Za první republiky bylo Československo dokonce devátou nejbohatší zemí světa
Každý asi ví, že Československá republika vznikla 28. října 1918 jako důsledek rozpadu Rakouska-Uherska. Období od roku 1918 do roku 1938 označujeme jako První republika.
Každý asi ví, že Československá republika vznikla 28. října 1918 jako důsledek rozpadu Rakouska-Uherska. Období od roku 1918 do roku 1938 označujeme jako První republika.
Ta se často zmiňuje jako nejúspěšnější doba československé historie, a to zejména díky rozvinutému průmyslu, obchodu a kultuře. Naše stroje, lokomotivy, automobily, zbraně, sklo, porcelán, ale i chemický průmysl, cukrovarnictví nebo pivovarnictví byly na špičkové úrovni už před sto lety. V letech 1920 až 1935 bylo Československo dokonce devátou nejbohatší a desátou průmyslově nejrozvinutější zemí světa, a to i navzdory velké světové hospodářské krizi ve 30. letech.
Symbolem První republiky byl prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Samostatný svobodný stát dal ale vyniknout i umělcům a vědcům, z jejichž odkazu těžíme dodnes. Jsou to například spisovatel Karel Čapek, novinář Ferdinand Peroutka nebo archeolog Karel Absolon. Do dějin se také zapsal prvorepublikový filmový průmysl.
Éra první republiky skončila takzvanou Mnichovskou zradou a následným vznikem Protektorátu Čechy a Morava. Tím skončilo i období státu, ve kterém společně žili Češi, Němci, Moravané, Slezané, Slováci, Židé, Maďaři, Poláci a Rusíni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.