Dalibor Lipský, bratr režiséra Oldřicha a herce Lubomíra, má v Pelhřimově náhrobek ve tvaru blesku
Rod Lipských výrazně zasáhnul snad do všech odvětví filmu a divadla. A my se dnes podíváme do Pelhřimova na Vysočině, kde se ti nejznámější Lipští – tedy režisér Oldřich a herec Lubomír - narodili. Málokdo přitom ví, že měli ještě jednoho bratra, který se ale bohužel dospělosti nedožil.
Lipští bydleli v domě na dnešním Masarykově náměstí. Provozovali cukrárnu, která byla v tom místě až do devadesátých let minulého století. Dnes visí na domě pamětní deska. Otec Vilém Lipský byl nadšený ochotník. Role si přeříkával při výrobě sladkých dobrot a jeho žena Pepinka ho ve všem podporovala. Nebylo tak divu, že ochotničili i všichni tři synové. Oldřich, Lubomír a Dalibor. První dva se proslavili jako režisér a herec, třetí Dalibor, zvaný Borek, nešťastně zahynul ve svých necelých sedmnácti letech.
„Sedmý den v týdnu, 27. 7. 1947 v odpoledních hodinách, mám dojem, že kolem sedmnácté hodiny, u rybníka Stráž, do něj uhodil blesk a zabil ho,“ říká ředitel Kulturních zařízení Města Pelhřimova Martin Ecler. Dalibora rodina pochovala na pelhřimovském hřbitově. Náhrobek má tvar blesku. Až po něm byli do hrobu pochováni i jeho rodiče a bratr Oldřich.
Bratr Lubomír o Borkovi říkal, že byl z rodiny nejtalentovanější. Do svých sedmnácti let stihl hrát ve dvou filmech: Řeka čaruje a Kluci na řece. Ostatně ve filmu se často objevoval i otec Vilém Lipský. Ve filmu Jáchyme hoď ho do stroje ho například můžete vidět na výstavě japonského umělce.
Rodina Lipských má dodnes k Pelhřimovu srdečný vztah. Vzniklo tam i takzvané MÚZYum, kde je k vidění množství fotografií a exponátů nejen ze soukromého života členů rodiny, ale i z jejich slavných filmů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.