Děčín chystá mezináboženský koncert, antisemitismus procesu se Slánským a spisovatel Vojtěch Rakous

4. prosinec 2022

Nezmeškejte koncert v děčínské synagoze. Od popravy Rudolfa Slánského uplynulo 70 let. A jak popisoval česko-židovské soužití Vojtěch Rakous?

Mezináboženský koncert v Děčíně

V děčínské synagoze se už brzy budou zpívat vánoční koledy. V neděli 11. prosince tam totiž proběhne už 3. ročník Adventního a chanukového koncertu porozumění. Na své si ale přijdou i milovníci opery nebo operety. A my už jsme ve spojení přímo s pořadatelkou koncertu Renatou Böhmovou.

Jak nápad „mezináboženský koncert“ vůbec vznikl? Jak v Děčíně funguje spolupráce mezi židovskou a křesťanskou komunitou? Co je na programu letos? A jaký je o koncerty zájem? To vše prozrazuje pořadatelka Adventního a chanukového koncertu Renata Böhmová.

Antisemitské pozadí procesu s Rudolfem Slánským

Už od dob Velké francouzské revoluce se říká, že revoluce požírá své vlastní děti. Potvrdilo se to i na počátku 50. let u nás. V sobotu 3. prosince uplynulo přesně 70 let od popravy jedenácti odsouzených v zinscenovaném procesu s vedením údajného protistátního spikleneckého centra v čele s Rudolfem Slánským. Jedenáct ze čtrnácti obžalovaných bylo „židovského původu“ a během výslechů bylo jejich židovství zdůrazňováno. Měl proces kromě politické objednávky i antisemitské pozadí? S historikem z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřichem Tůmou natáčela Daniela Brůhová.

Co patřilo mezi „zločiny“, jichž se obžalovaní měli dopouštět? Podporoval komunistický režim antisemitské vyústění procesu? A jaký byl dopad procesu na společnost? I to se dozvíte od historika Oldřicha Tůmy.

Česko-židovský spisovatel Vojtěch Rakous

„Nezmařitelný dar“ české literatuře dalo „česko-židovství“ spisovatele Vojtěcha Rakouse. To si myslel na přelomu 19. a 20. století politik, novinář a spisovatel Jan Herben. Od Rakousova narození 8. prosince uplyne 160 let. Nad jeho česko-židovským odkazem se zamýšlí Leo Pavlát.

Jak Rakous popisoval život Židů na českém venkově? Jak se angažoval v česko-židovském hnutí? A proč si jeho knihy přečíst i dnes?

Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Noemi Fingerlandová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...