Eliška Junková se jako jediná žena v historii Grand Prix dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům

5. červenec 2023

Alžběta Pospíšilová se narodila v Olomouci 16. listopadu roku 1900. Poté, co se provdala za o šest let staršího Vincenta Junka zvaného Čeněk, stala se z ní Eliška Junková.

Spolu s manželem propadla vůni benzínu. Závodila na vozech Bugatti, a to nejprve jako manželova spolujezdkyně, později sama. Byla houževnatá, přesná, cílevědomá. Seděla za volantem při čtyřiadvaceti závodech, v nichž dvacetkrát zvítězila a dvakrát nedojela.

Ve 20. letech 20. století byla nejrychlejší ženou světa a jako jediná žena v historii Grand Prix se dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům této soutěže.

Jejím největším úspěchem bylo páté místo v závodě Targa Florio v roce 1928. Aby při své drobné postavě viděla přes příď vozu na přední kola a okraj silnice, pokládala si na sedadlo prkénko obalené khaki suknem a polštářek. Ve voze s sebou mívala suché kůrky k zachování pozornosti a bdělosti při únavě nebo noční jízdě.

Poté, co se její manžel, tehdy čtyřiatřicetiletý Čeněk Junek, stal první tragickou obětí Velké ceny Německa na Nürburgringu, Eliška závodní kariéru ukončila. Rozhodla se uskutečnit dříve plánovanou cestu na Cejlon. Po návratu se zapojila do organizace motoristického života v Československu.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.