Epoxidové podlahy jsou díky designovým možnostem stále žádanější
Začněte nový rok od podlahy. Ať už byste potřebovali novou podlahu v garáži nebo v kuchyni, dobrou variantou jsou tzv. epoxidové podlahy. Působí jednolitě, jsou velmi odolné a nenáročné na údržbu. Díky možným designovým úpravám jsou stále žádanější i do moderních interiérů a administrativních prostor.
Epoxidové podlahy se aplikují nátěrem nebo stěrkou. Jedná se dvojsložkový systém skládající se z epoxidové pryskyřice a z tvrdidla. Epoxid není přírodní materiál. Ovšem po aplikaci a vytvrzení (tzv. polymeraci) nedochází k uvolňování jakýchkoliv nebezpečných látek do interiéru. Tato povlaková a bezespárá krytina je velmi oblíbená díky svým vlastnostem. Působí jednolitě, je velmi odolná a nenáročná na údržbu.
Epoxidová podlaha je oproti cementovým podkladům z hlediska mechanického zatížení několikanásobně kvalitnější a je odolná i proti chemické zátěži. Nepoškodí jí ani ropné produkty, kyseliny, sole nebo chemické rozmrazovací látky. Je proto obzvláště vhodná do výrobních prostor, dílen nebo garáží. Nejčastěji je pokládána v zátěžových prostorách, jako jsou parkovací domy, výrobní a skladové prostory, nákupní centra.
Různými technikami je možné vytvořit krásné designové interiéry
Díky designovým úpravám jsou epoxidové podlahy stále žádanější i do moderních interiérů a administrativních prostor. Lité stěrky je možné mramorovat dalšími odstíny nebo tzv. „chipsovat“, kdy se do čerstvého nátěru vhazují různé dekorativní barevné akrylátové chipsy. Designových variant je nepřeberná škála a na výběr jsou samozřejmě i nejrůznější barevné odstíny nátěrů.
Při aplikaci je nutné dodržovat několik důležitých zásad
Aplikace je možná dvojím způsobem. Jednak nátěrem, kdy se jako aplikační nářadí používá válec a tloušťka samotného nátěru se pohybuje ve zlomku milimetru – mezi 300 a 500 mikrony. Druhou technologií je epoxidová stěrka, kdy je epoxidový povrch v síle obvykle kolem 2 mm. Epoxidovou podlahu aplikujeme na dobře připravený cementový povrch, který je vyzrálý a dostatečně rovinný, jak z hlediska celkové rovinnosti tak i hladkosti. Povrch je také nutné před aplikací dobře očistit, nejlépe vyluxovat, aby byl zbavený volně oddělitelných částic.
Podklad pod epoxidovou podlahou by měl být odizolovaný, aby vzlínající vlhkost nepůsobila problémy. Zároveň je důležité pohlídat si teplotu při aplikaci – v optimálním případě mezi 10 a 20 °C, aby polymerace probíhala tak jak má a dbát na dostatečné míchání ve správném hmotnostním poměru obou složek, aby k vytvrzení skutečně došlo.
Poškození jsou velmi výjimečná, ale řešitelná
Díky mimořádné odolnosti epoxidových podlah dochází k možnému poškození v domácnosti spíše výjimečně, například po nějaké havárii. U oprav designových nátěrů je podle stupně poškození většinou nutné novým nátěrem nebo stěrkou vytvořit jednu další ucelenou plochu. V průmyslových prostorách většinou nebývají komplikované designové vzory, proto jsou možné dílčí opravy poškozeného místa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.