Jaká voda je pro bazény nejvhodnější a jak často pouštět filtraci?
Konečně je teplo a možná už začínáte stavět nadzemní bazény, případně je kupovat a přemýšlet nad tím, jakou vodou je napustíte. Ze studny? Vrtu? Vodovodního řadu? Nebo si necháte vodu přivézt přímo v cisterně z vodárny? Jaká voda je pro bazény nejvhodnější?
„Voda z vodovodního řadu má ideální parametry k tomu, aby se s minimem nákladů udržovala. Téměř ideální pH a je upravena i chlornany, tvrdí bazénový technik Martin Zikula. Voda ze studny nebo vrtu jde také použít, ale musíme vědět, jaké prvky obsahuje. Pokud je v ní více železa nebo manganu, musíme použít chemické přípravky, které jsou běžně dostupné, a vodu upravit.
Jako první zkontrolujte písek v pískové filtraci. Stačí si vzít písek do dlaně a promnout. Pokud nezačne hrudkovatět a bude mít ostré hrany, můžete tento písek bez obav použít. U zaoblených hran se doporučuje výměna.
Připojte veškerou technologii – skimery, trysky, protiproud, filtraci a případně solární panely na ohřev vody. Zkontrolujte, zda jsou všechny spoje těsné. Pak napusťte vodu nebo dopusťte u bazénů, kde jste ji před zimou upustili pod skimery a trysky.
Kvalita bazénové vody
Po dopuštění vody zkontrolujte její pH. To by mělo být v rozmezí 6,8–7,6 pH. Ideální stav je 7,2–7,4. S přípravky pH+ nebo pH – dosáhnete při odchylkách správných hodnot. Pak by měla běžet filtrace nejméně 4 hodiny, aby se chemie s vodou v bazénu dobře promíchala. Potom vodu opět změřte, dorovnejte odchylky a po promíchaní přes filtraci můžete přistoupit k dezinfekci.
Nejvíce žádané a nejlacinější jsou přípravky na bázi chloru. Výběr je velký. Dávkování se vždy odvíjí od objemu bazénu. Koupit si můžete i tester, který upozorní na správné hodnoty, a tak ušetříte za bazénovou chemii.
Lze zkrátit dobu filtrování a ušetřit?
Od objemu vody v bazénu se odvíjí i výkon filtrační jednotky. „Minimálně by měla běžet 4 hodiny denně. Pokud máme vodu chladnější, cca do 25 stupňů Celsia, můžeme tuto dobu zkrátit na 3 hodiny. Od 25 stupňů nahoru je minimální doba filtrace 4 hodiny a více, podle potřeby,“ zdůrazňuje odborník.
Pokud budete filtraci používat minimálně, mohou se v bazénu množit bakterie a řasy. Pak opět vydáte další peníze na chemii, která tento problém vyřeší. Pokud si k filtraci koupíte i programátor, který ji bude spínat například podle lacinějšího tarifu elektrické energie, nezapomeňte na to, že by filtrace měla běžet vždy minimálně 2 hodiny v celku bez vypnutí.
Poslechněte si rady odborníka v Hobby magazínu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.