Existují opravdová stínadla? Zjistěte, od čeho je odvozen jejich název. V Česku jich najdeme hned několik
Většina z nás zná slovo stínadla z literárního díla Jaroslava Foglara. Chlapecká pětice se touto chátrající historickou městskou čtvrtí s křivolakými a úzkými uličkami plnými stínů proháněla v komiksech Rychlé šípy. Existují ale opravdová stínadla? A souvisí se stíny nebo s něčím úplně jiným?
Název stínadla je odvozen od slova setnout. Stínadla jsou tedy popraviště, kde zločincům kat stínal hlavu. Stínadel nebo ulic, kterých jsou po historických popravištích pojmenované, můžeme najít v Česku několik – například v Ledči nad Sázavou, Písku, Sedlčanech, Pelhřimově nebo Teplicích.
Existují ale i stínadla foglarovská – tedy místa, která byla takto pojmenovaná právě na počest Rychlých šípů. Ta najdeme na Dobříši, v Praze nebo v Kuřimi. Ta románová byla inspirována několika místy v Praze, kde se Foglar pohyboval jako chlapec. Jsou kombinací uliček a zákoutí čtvrti na Františku, okolí kostela svaté Anny a Petrského náměstí, zaniklého židovského ghetta, ale i části Nuslí a Vinohrad.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.