Hanuše se v Hradci nad Moravicí jmenuje kopec opředený legendami. Vede přes něj i naučná stezka

16. květen 2021

V jednom ze zákoutí Slezska – v Hradci nad Moravicí – zve k procházkám zdejšími lesy a pěknou krajinou naučná stezka pojmenovaná podle kopce Hanuše. Kromě přírodních zajímavostí je pozoruhodná i z historického hlediska.

Celá lokalita spadá do Vítkovské vrchoviny v masívu Nízkého Jeseníku a je zajímavá z pohledu přírody, geologie i historie. Naučná stezka Hanuše je dlouhá necelých pět kilometrů a najdete na ní sedm zastavení.

Mechtildina výšina byla například oblíbeným vyhlídkovým místem kněžny Mechtilde Lichnovské, spisovatelky, hudební skladatelky a manželky Karla Maxe Lichnovského.

Narazit můžete na naučné stezce také na kamenné zbytky Horního Dvora z 18. století, které připomínají zdejší hospodaření knížat Lichnovských a jejich vyhlášený chov ovcí Merino. Traduje se, že o něj v roce 1820 při své návštěvě Opavy projevil zájem i ruský car Alexandr I. Na Opavsku se chovaly desítky tisíc ovcí, z toho nejvíc právě na Hanuši.

Na stezce můžete vidět zarostlé zbytky obranného opevnění, tak zvané švédské šance, připomínající dobu slezských válek

Dále na stezce můžete vidět zarostlé zbytky obranného opevnění, tak zvané švédské šance, připomínající dobu slezských válek. Žimrovická skála je zase malým slezským Blaníkem, ve které podle pověsti spí rytířské vojsko a čeká na moment, kdy bude Slezsku nejhůře.

A další legenda se váže ke Svaté studni. Na kopci Hanuše, v rokli na západním svahu poblíž lesní cesty vyvěrá pramen, který v nedávné době obnovili členové hradecké skupiny Matice slezské. U Svaté studny teď najdete i dvě lavičky, které nabízí příjemný odpočinek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.