HolKa je nejrychlejší spoj mezi pražskými Holešovicemi a Karlínem. Vltavský přívoz voní romantikou

10. duben 2019
Česko – země neznámá

Přívozy jsou jedním z dopravních prostředků pražské integrované dopravy, pomáhají zkracovat cestu přes Vltavu. Na všech sedmi linkách přívozů plují plavidla s bezbariérovým přístupem z přístavního mola a platí na nich jízdenky na městskou dopravu. Jízdní kola a kočárky se přepravují bezplatně. Jeden z vltavských přívozů dostal jméno HolKa.

Je to přívoz se sezonním provozem, pluje od dubna do října a spojuje východní cíp ostrova Štvanice s oběma vltavskými břehy. Nabízí spojení na jinak obtížněji dostupný pražský ostrov, ale i rychlou a zajímavou přepravu mezi Holešovicemi a Karlínem.

Přístaviště na levém břehu Vltavy - Pražská tržnice - se nachází u pobřežní cesty pod Bubenským nábřežím, tramvajová zastávka je od něj vzdálená jen 160 metrů. Přístaviště Ostrov Štvanice je umístěno na východním cípu „tenisového“ ostrova, odkud vedou přes celý ostrov cesty zelení nebo s nízkým provozem.

Pravobřežní přístaviště - Rohanský ostrov – je zřízeno pod schodištěm říční navigace, které se nachází v prodloužení Thámovy ulice. Nedaleko vede cyklotrasa A2 (na západ míří do centra města a na východ do Libeně). Pobřežní partie oživuje multifunkční centrum Přístav 18600. Stanice metra Křižíkova i stejnojmenná zastávka tramvaje je od přístaviště přívozu vzdálená 400 metrů.

Při plavbě přívozem z jednoho vltavského břehu na druhý mohou cestující vidět Hlávkův most s Negrelliho viaduktem a také Pražský hrad. Na holešovické straně pak Pražskou tržnici a na té karlínské nové administrativní budovy, z nichž některé byly oceněny ve světových architektonických soutěžích.

Na přívozu P7 (HolKa) můžete plout od sedmé hodiny ráno do devíti večer, podle platného jízdního řádu. Pokud byste ale hodně spěchali, možné jsou i další plavby nad rámec. Stačí požádat kapitána. Když to bude jen trochu možné, rád vám vyjde vstříc. Za takovou plavbu se neplatí žádný příplatek. Na lodi je samozřejmě umístěn strojek na označení jízdenky MHD.

 

Spustit audio