Horské sedlo Skřítek bývalo hlavně dopravním koridorem. Dnes je centrem turistiky a běžkařů

1. leden 2025

Horské sedlo Skřítek s nadmořskou výškou 874 metrů odděluje Jeseníky od Hraběšické vrchoviny. Odpradávna bylo významné pro dopravu, která tady i dnes překonává po hlavní silnici horský masív. Je ale zároveň i místem zasvěceným přírodě. Nachází se tu rezervace chránící rozsáhlé rašeliniště. A je i vyhledávaným cílem turistů, cyklistů a v zimě běžkařů. Centrem sedla je prastará horská chata z 19. století.

Dopravní spojnicí propojující Rýmařovsko se Šumperskem bylo toto místo od nepaměti, byť dřív cesta vedla spíš kolem nedaleké zříceniny hradu Rabštejna. V letech 1839 až 1842 byla přes Skřítek vybudována císařská silnice, po které s menšími úpravami dodnes vede trasa silnice I/11 ze Šumperka do Opavy.

V polovině 19. století tu vyrostl zájezdní hostinec Berggeist, v překladu Horský skřítek. Pro projíždějící formany, dopravující vytěžené dřevo z místních lesů do sobotínských železáren, byl hostinec Na Skřítku vítaným zastavením, kde si koně i formani mohli odpočinout po namáhavém stoupání, najíst se a případně i ubytovat na noc. K hostinci byly proto přistavěny i hospodářské budovy jako stáje pro koně.

Význam zájezdního hostince Na Skřítku začal ale časem upadat v souvislosti s rozmachem železniční dopravy. Naštěstí pro něj však přibližně v téže době začala první vlna rozvoje turistiky, a tak se tam namísto formanů stále častěji začali zastavovat milovníci horských túr, pro které byla chata Skřítek výchozím bodem procházek po jižní části Jeseníků.

Starý zájezdní hostinec bohužel vyhořel a tak současná chata je spojením dvou montovaných srubových chatek

Pro srdcaře i začátečníky

Díky dopravní dostupnosti je horské sedlo i dnes východiskem řady turistických a běžkařských tras jak do Jeseníků, tak i do Hraběšické vrchoviny. V zimě je kolem Skřítku k dispozici několik desítek kilometrů tras pro běžecké lyžování.

Jednodušší trasy vedou do Hraběšické vrchoviny, nejdelší z nich měří asi 17 kilometrů. Najdeme tady ale i cvičnou louku pro úplné začátečníky. Na sever od horské chaty je možné se vydat i na náročnější trasy mířící na hřebeny Jeseníků i k bývalé horské chatě Alfrédka a dále na Rýmařovsko. V létě jsou tyto trasy využívány pro pěší a cykloturistiku.

Trasy kolem Skřítku jsou strojově upravované

Pradávný duch zdejších hor

Kousek dál od chaty se nachází významná přírodní lokalita. Národní přírodní rezervace Skřítek byla vyhlášena roku 1955, aby chránila vrchovištní rašeliniště, které je zároveň významným prameništěm i místem výskytu mnoha zajímavých rostlinných a živočišných druhů. Samotné rašeliniště je nepřístupné, okolními lesy ale procházejí značené turistické stezky.

Zdejší kraj je docela tajemný. Staré jesenické legendy často mluví o Berggeistovi jako o pradávném duchu zdejších hor, který je ochraňuje, pomáhá dobrým a trestá zlo ve všech jeho podobách. A jak vypadal? Třeba tak, jak ho u vjezdu na parkoviště u chaty vytesal do kamene sochař z nedalekého Sobotína Jiří Jílek. Sám tento kraj miloval a jeho díla najdeme i na jiných místech Jeseníků. Skřítek se zde dívá do všech čtyř světových stran a je tak i symbolem tohoto místa, které je východiskem mnoha cest.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.