Hrad Sovinec stojí za návštěvu i v zimě. Je tam kouzelné ticho a klid
Hrad Sovinec leží uprostřed Přírodního parku Sovinecko, který se táhne od Šternberka k Rýmařovu. Když za Pasekou, poslední vesnicí v Olomouckém kraji, vyjedete na kopec, objeví se pod vámi v údolí - už v kraji Moravskoslezském - panorama kamenného hradu. Přes léto hrad bývá obležený návštěvníky, ale podívat se na něj stojí za to i v zimě.
K Sovinci se můžete dostat i od severu od Rýmařova, z této strany se vám ale hrad neodhalí v celé své kráse. Vidět je jen jeho věž, případně mezi stromy část jeho siluety. Hrad můžete spatřit také v průhledu údolím od silnice mezi osadami Křivá a Ruda, jejíž název odkazuje, stejně jako je tomu u nedalekého Horního Města, k těžební minulosti. Tato vesnička je známá především díky výjimečné barokní křížové cestě tvořené pískovcovými zastaveními a kalvárií na vrchu nad Hanou poblíž Uničova.
Hrad Sovinec byl postaven v první polovině 14. století na skalním ostrohu v údolí poblíž náhorních plání s pastvinami. Obklopuje ho vesnička, ve které žije asi jen dvacet stálých obyvatel. Ostatní ji užívají k rekreaci. Nejznámějším obyvatelem Sovince je dnes světově proslulý fotograf Jindřich Štreit, který žije v budově bývalé školy přímo v sousedství hradu. Za minulého režimu byl díky němu Sovinec známý jako centrum alternativní kultury, kde se pořádaly neoficiální výstavy a divadelní představení. Obraz lidí v odlehlé oblasti tehdejší doby je zachycen na mnoha jeho originálních dokumentárních snímcích.
Z opuštěného kraje Nízkého Jeseníku za humny rovinatých hanáckých nížin dnes dýchá klid. Můžeme tu najít staré zchátralé, neudržované i rozpadlé sakrální památky, zaniklé a zanikající hřbitovy. Náhorní pláně střídají zalesněné kopce a skalnatá údolí. K turisticky atraktivním místům patří Národní přírodní rezervace Rešovské vodopády, místo vyhledávané jako výletní cíl už od dob Rakousko-Uherska a také Pradědova galerie v Jiříkově, jehož je v současnosti Sovinec osadou, s vyřezávanými dřevěnými sochami.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka