Jak prožívali rok 2024 čeští Židé? Co znamenal pro Židy ve světě? A čím žije centrum JCC Prague?
Jak se letos žilo českým Židům? Pro Židy na Západě byl rok 2024 nejhorší od konce 2. světové války. A na pražských Vinohradech otvírá nové prostory JCC Prague.
V roce 2024 bylo všechno ve stínu útoku ze 7. října, říká Pelíšek
Ke konci občanského roku patří bilancování. Této tradice se tentokrát budeme držet i my. Jaký byl rok 2024 pro české Židy? A jak se dařilo zdejším židovským organizacím? Na to se zeptáme tajemníka Federace židovských obcí v České republice Michaela Pelíška.
„Všechno, co se v židovském světě v posledním roce událo, je ve stínu teroristického útoku ze dne 7. října. Takže na všechny události se díváme očima tohoto teroristického útoku,“ říká Pelíšek a pokračuje:
„Z těch pozitivních věcí, které mě překvapily, bylo to, že židovská komunita, která je nesmírně různorodá a rozmanitá, se pro mě neuvěřitelným způsobem sjednotila. Současně je potřeba ale říct, že ta překvapení nebyla jenom pozitivní a míra nárůstu antisemitismu a protiizraelských nálad ve světě neuvěřitelným způsobem rostla. A to, co vidíme na západních univerzitách, nebo to, co předvádí některé mezinárodní organizace, za všechny jmenujme například Organizaci spojených národů, já osobně považuji za otevřené protižidovské nepřátelství.“
Jak situaci po 7. říjnu prožívala konkrétně česká židovská komunita? „Ta situace je pro české Židy velmi blízká. A každého se velmi dotýká a dotýká se ho velmi osobně. V této souvislosti bych ale rád řekl, že my máme tady v Česku obrovskou výhodu v tom, že česká politická reprezentace i česká společnost je Izraeli a k Židům dlouhodobě a konzistentně velmi přátelská,“ dodává Pelíšek.
Ten působí ve Federaci židovských obcí, která zastřešuje organizace po celé republice. Má tedy dobrý přehled o tom, co se kde děje. Co se letos nejvíc povedlo? Co je v plánu pro příští rok? A jaké budou podle Michaela Pelíška největší výzvy roku 2025? Poslechněte si celý rozhovor s tajemníkem Federace židovských obcí v ČR.
2024: pro Židy ve světě nejhorší rok od druhé světové války
Pro Židy po celém světě byl rok 2024 nejhorší od druhé světové války. Je to mu tak proto, že hlavně v západních zemích raketově narostl antisemitismus. Podrobnosti přináší Gita Zbavitelová.
„Uplynulý rok byl pro Židy mimořádně špatný. Přestože byli v Izraeli oběťmi brutálního masakru, který provedl teroristický Hamás, izraelská odvetná válka vedla v mnoha zemích světa k bezprecedentnímu nárůstu antisemitismu,“ hodnotí Zbavitelová.
„Německo už v roce 2023 zaznamenalo 95procentní zvýšení počtu antisemitských incidentů oproti roku 2022. Ke skoro polovině z nich došlo paradoxně až po pogromu ze 7. října. 75 procent Židů se dnes v Německu necítí bezpečně. Podle vládního zmocněnce pro antisemitismus Felixe Kleina je dnešní situace německých Židů nejhorší od konce druhé světové války,“ uvádí Zbavitelová.
„Francouzští Židé zažívají až sto antisemitských incidentů měsíčně a celkový počet stoupl od loňského října o 400 procent oproti roku 2022. Británie zaznamenala v téže době nejvíc antisemitských incidentů od roku 1984 a o 200 procent více než loni. Ve Spojených státech došlo k více než 10.000 antisemitských útoků, což je dvakrát více než o rok dříve. Vážná je situace i v Austrálii, kde byl počet antisemitských incidentů od loňského října čtyřikrát vyšší než o rok dříve. V Kanadě vzrostl antisemitismus ve stejném období o 670 procent. A v Jižní Africe stoupl počet antisemitských incidentů za poslední rok o 600 procent,“ vypočítává statistiky Zbavitelová.
Jaká je situace na amerických univerzitách? Jak se k narůstající protižidovské zášti staví nastupující prezident Donald Trump? Co zažívají kanadští zdravotníci? A jaká je situace přímo na Blízkém východě? Poslechněte si celý komentář Gity Zbavitelové.
JCC Prague chce posilovat porozumění Čechů a Izraelců
Když se řekne JCC Prague, asi si většina z nás vybaví pesachový komiks Už tam budem, Mojžíši? nebo židovskou kuchařku. Za nimi stojí dnes už bývalá ředitelka centra Pavlína Šulcová. Otěže po ní nyní přebírá Izraelec Kobi Weitz. Na to, kam dál bude centrum směřovat, se ho ptala Michaela Rozov.
Nový ředitel JCC Prague do Prahy přišel z Anglie teprve před dvěma lety a už stojí v čele instituce, která chce kromě kultury posilovat také vzájemné porozumění Čechů a Izraelců. „JCC je jakousi ,startup‘ komunitou. Sdružujeme lidi a propojujeme se s ostatními komunitami. Je v tom velká pozitivní energie. Snažíme se, aby si zdejší Izraelci vybudovali vztahy nejen mezi sebou, ale především k místu a k lidem, v jejichž zemi žijí,“ říká Weitz.
JCC Prague se tak například zapojilo do organizace čtyř veřejných shromáždění na podporu rukojmích a v solidaritě s rodinami obětí. „Chtěli jsme, aby si Češi, kteří od samého začátku stáli při nás – a to jsme v takové míře nezažili nikde jinde na světě – uvědomili, jak je to pro nás důležité a jak je jejich podpora i do budoucna velmi relevantní,“ uzavírá Kobi Weitz, který už chystá otevření nových komunitních prostor na pražských Vinohradech.
A jak se komunita kolem JCC Prague postarala o Izraelce, kteří do Česka přišli po 7. říjnu?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.