Jak se dá zneužít Davidova hvězda, antisemitismus amerického hnutí QAnon a nová Židovská ročenka

17. leden 2021

Co má společného Davidova hvězda s koronavirem? V co věří hnutí QAnon, jehož členové útočili na americký Kongres? A co pro čtenáře připravili autoři nejnovější Židovské ročenky?

Davidova hvězda na demonstraci v Praze

Žlutou Davidovu hvězdu si asi většina z nás spojuje především s obdobím pronásledování Židů. A přece si ji připnuli na oděv minulý pátek v Praze mnozí demonstranti, kteří protestovali proti očkování proti koronaviru. V čem je jejich chování problematické, vysvětluje v rozhovoru s Terezií Jiráskovou Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí v České republice. Ta k incidentu vydala oficiální stanovisko.

„Prohlášení odsuzuje toto exemplární zneužití a relativizaci symbolu holocaustu, spojeného s utrpením milionů lidí. Dále jsme tam zmínili, že by bylo dobré naši společnost neustále vzdělávat a doporučili jsme těmto lidem, aby navštívili místa spojená s nacistickou minulostí u nás i v zahraničí, aby se poučili,“ říká Papoušek.

Okolnosti v době holocaustu byly podle něj zásadně odlišné od současnosti: „V dnešní době existuje svoboda slova, lidé si můžou zvolit, koho chtějí, mají kde bydlet, nejsou zbaveni lidské důstojnosti, nejsou nuceni vozit mrtvoly svých příbuzných do krematoria a potom nejsou nakonec zabiti. Toto jsou naprosto nesrovnatelné věci, takže je třeba se proti tomu vymezit, a to jsme také udělali,“ uzavírá Petr Papoušek.

Americké hnutí QAnon je antisemitské

Zcela protichůdné konspirační teorie zaplavily dnešní svět a řada lidí už ani neví, čemu může a má věřit. Mezi jejich významné šiřitele patří i stoupenci hnutí QAnon, kteří se minulou středu „proslavili“ útokem na americký Kongres. Jedním z výrazných rysů hnutí je i antisemitismus.

„Výtržníci měli na sobě nejrůznější symboly a nápisy, jako například ,Tábor Osvětimʻ, i řadu jiných nenávistných sloganů,“ říká Gita Zbavitelová.

Hnutí QAnon vzniklo v roce 2017. „Jeho přívrženci věří, že svět řídí elitní spiklenecká skupina pedofilů, celebrit a demokratických politiků, kteří shánějí krev dětí a chtějí svrhnout Trumpa. Ten podle nich proti této ,nadvláděʻ bojuje, a proto prý demokraté zfalšovali prezidentské volby. QAnon považuje za úhlavní zloduchy například rodinu Rothschildů, George Sorose, který síť pedofilů údajně financuje, ale i Billa Gatese, Hillary Clintonovou, Baracka Obamu nebo papeže Františka,“ vypočítává Zbavitelová.

Kromě mnoha pobloudilých pseudoteorií je hnutí QAnon antisemitské. „Směšuje nechvalně známé Protokoly siónských mudrců a středověká obvinění z rituálních vražd, ale Trump jeho členy považuje za vlastence, kteří podle něj ,zachraňují Ameriku před radikální levicíʻ,“ vysvětluje Zbavitelová.

Počet členů hnutí se odhaduje až na 100.000. „Nebezpeční jsou proto, že neustále vyhrožují násilím těm, které označují za nepřátele. FBI je považuje za vnitrostátní teroristickou hrozbu. Herec Arnold Schwarzenegger přirovnal řádění jeho členů ve Washingtonu k nacistické Křišťálové noci,“ uzavírá Gita Zbavitelová.

Co se dočtete v nejnovější Židovské ročence

Vojtěch Rakous, Ota Pavel, Arnošt Lustig, ale i Ladislav Grosman, Viktor Fischl, Ivan Klíma nebo třeba Philip Roth. Jména těchto a mnoha dalších spisovatelů a odborníků se už bezmála sedmdesát let objevují v publikaci nazvané Židovská ročenka. Ta každoročně představuje literární díla domácích i zahraničních autorů. O obsah ročenky na letošní rok 5781 se zajímala Jana Šustová.

Židovská ročenka na rok 5781 čtenářům předkládá texty devíti autorů. „Na začátku je Příběh a přítomnost, což je 4. kapitola z knihy Josifa Kleina Haleviho Dopisy přes zeď, kde se autor pokouší popsat palestinskému sousedovi příběh Izraele, který se snaží vidět nejen z té židovské nebo izraelské strany, ale i z perspektivy palestinské. Ta kniha právě vyšla a je možné si ji přečíst i celou,“ říká jeden z editorů ročenky Jiří Daníček.

V ročence najdete i u nás téměř neznámé texty od amerického básníka a překladatele Jeffa Friedmana. „To je reprezentant takzvané univerzitní poezie. Jsou to autoři, kteří přednáší většinou angličtinu nebo ještě nějaký další jazyk a na univerzitě mají definitivu a k tomu píší básně,“ vysvětluje Daníček.

V závěru ročenky jsou také díla dvou českých autorů. „To je Arnošt Goldflam, který je dost známý zejména svými vzpomínkami na rodinu a dětství. Tentokrát je to hlavně o mamince.“ Poslední ukázka je z pera Davida Jana Novotného. „Od něho je tam povídka Pro jedno kůzle. Vychází z písničky z Hagady, která se zpívá na závěr sederu a je s ní vedena taková zajímavá aktualizační paralela týkající se 50. a 60. let,“ uzavírá Daníček.

Magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.