Jedním ze zásadních vítězství husitských vojsk byla i bitva u Tachova. Dokumentuje, jaký respekt a zděšení husité vzbuzovali
Pod vedením Jana Žižky a později Prokopa Holého dosáhli husité překvapivě vysoké vojenské úrovně. Kromě strategie a odhodlání na protivníky působili také psychologicky, například proslulým zpěvem. Pokusy o jejich poražení vedené jak domácími odpůrci, tak ze zahraničí, vyvrcholily v několik křížových výprav.
Braniborský markrabě Fridrich I. přiměl papeže k vyhlášení třetí z nich a vytáhl roku 1427 do Čech. Křižáci rozložili tábor severně od Tachova a vyčkávali. Morálka byla bídná, mnoho vojáků bylo nezkušených a mělo strach. Dezertovaly dokonce celé oddíly.
Když 4. srpna husitské vojsko přitáhlo k Tachovu, našlo částečně opuštěný tábor a s torzem vojska si hravě poradilo. Boje u Tachova se obešly bez velkých ztrát na životech a dokumentují, jaký respekt a zděšení husité vzbuzovali.
Snadné odražení této křížové výpravy ale upevnilo vliv radikálů – táboritů a sirotků – a předznamenalo tak budoucí rozbroje uvnitř hnutí a jeho konečnou porážku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka