Jeskyně Obraznice na Kokořínsku ukrývala cenné předměty a obrazy. Později se stala poutním místem
Na Kokořínsku ve středních Čechách je mnoho uměle vytvořených skalních útvarů, které v minulosti sloužily chudým lidem jako skalní obydlí. Najdou se tam ale i jeskyně, které byly využívány k jiným účelům než bydlení a jsou svědectvím naší historie. Jednou takovou je jeskyně jménem Obraznice.
Najdete ji, pokud se vydáte po Cinibulkově naučné stezce z obce Romanov. Je schovaná mezi vysokými skalními útvary hluboko v rokli. Najít těžko dostupné místo ve skále bylo při budování jeskyně prioritou. V jeskyni se totiž nebydlelo. Do pískovcové skály byla vydlabána za třicetileté války, aby v ní obyvatelé z nedalekého Mšena mohli schovat cenné předměty a obrazy. Podle svědectví v ní byl ukryt i vzácný obraz světice.
Vchod do jeskyně se v dalších stoletích poněkud změnil a dnes trochu připomíná gotický portál. Jeskyně měla totiž pro zdejší obyvatele velkou symboliku a její význam inspiroval i pátera Václava Krolmuse, který počátkem 19. století ve Mšeně působil. V roce 1821 svolal do nedaleké obce jménem Romanov ke kapli sv. Romana pouť. A jeskyni Obraznici do poutě zapojil. Nazval ji kaplí a dokonce ji zasvětil svaté Máří Magdaleně. Nejspíš ani sám netušil, jak moc novou přírodní kaplí místní obyvatele potěší.
Mšenští bez jeho vědomí nechali v jeskyni do skály vytesat kříž, který působí trojrozměrným dojmem. Místo pro něj bylo vybráno tak, že na něj vstupní chodbou přirozeně dopadá světlo, a když navíc svítí slunce, nádherně ho osvětluje. Místní umělec pak ještě vytesal i odkládací místa na svíčky a sošky, které dotvářely celkový dojem posvátného poutního místa. Vchod byl upraven na velký vstupní portál a nad vstupem vytesán mělký oblouk s nápisem „Jeskyně sv. Máří Magdaleny“. Nápis se bohužel nedochoval. V dramatickém 19. století byl vznik kaple zpolitizován a vstupní nápis museli mšenští nakonec odstranit.
Prostor před jeskyní i podlaha v jeskyni se časem dostaly do větší výšky, než byly původně. Vítr a voda přinesly nánosy listí i zeminy. Vstupní portál je proto dnes poměrně nízký, dosahuje výšky jen necelého metru. Proto je potřeba se při vstupu sehnout a v předklonu projít i celou vstupní chodbou. Je opravdu dlouhá, přibližně dva metry. To svědčí i o původním záměru vytesat jeskyni jako úkryt. Pokud by byla příliš blízko vstupu, byla by velmi nápadná. Takhle byly obrazy a cennosti navíc chráněny před povětrnostními vlivy.
Když se návštěvník pozorně zadívá na stěny v jeskyni, najde na nich četné stopy po majzlících, což svědčí o tom, že byl celý prostor vydlabaný ručně. Jeskyně má na šířku přibližně pět metrů. Na délku je mnohem kratší, asi dva metry. Cenné předměty a obrazy byly totiž uskladněny po stranách, v co největší vzdálenosti od vstupu. Vydlabaný kříž se nachází přesně uprostřed zadní stěny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka