Když papoušek žije jen s lidmi, začne si myslet, že je člověk, říká chovatel Ladislav Žoha
O papoušky se Ladislav Žoha začal zajímat už jako malý kluk, když mu rodiče dovolili pořídit si dvě korely. Díky jeho lásce ke zvířatům pak postupně přibývali další svěřenci. Až se jeho soukromý chov rozrostl na padesát dva zvířecích druhů čítající kolem dvou set jedinců. O ty všechny se stará ve svém domku v obci Buš na Praze-západ.
Zvířata ho přitahovala odjakživa. Když během studií na gymnáziu navštívil několik zoologických zahrad, pochopil, že právě tohle bude práce pro něj. V posledním ročníku proto napsal do pražské zoo. „A oni mě vzali. Byl to splněný sen, protože jediné místo, které tam měli, bylo u slonů. Přijímací pohovor spočíval mimo jiné i v tom, že jsem musel mezi ty slony vlézt. A jednu slonici dokonce podlézt,“ vzpomíná na své začátky dnes zkušený chovatel.
U slonů zůstal devět let. Pak se na čas stal ošetřovatelem žiraf. Nakonec se v Zoo Praha věnoval výživě zvířat. „Zažil jsem tam skvělé období. Byl jsem tam ještě za původního ředitele Bohumila Krále. A pak jsem byl u toho úžasného přerodu ze zastaralé zoo v tu nejmodernější. To mi dalo úplně nejvíc. Jsem šťastný, že jsem se na té proměně mohl podílet,“ říká Ladislav Žoha. Pražská zoologická zahrada se v té době stala jednou z nejlepších na světě.
Lori je nejkrásnější papoušek
Doma má Ladislav Žoha zvířat opravdu hodně. A o všech si vede pečlivé záznamy. I proto ví, že v současné době chová padesát dva druhů zvířat. Na kusy je to prý něco kolem dvou set. „Drtivá většina jsou ptáci a z toho drtivá většina papoušci. Ale mám i bažanty, kachny, několik druhů želv, vodní i suchozemské, tři druhy hadů, ještěrky a samozřejmě i nějaké ty savce,“ vypočítává chovatel.
Nejnáročnější na chov jsou podle něj loriové, papoušci z Austrálie a Oceánie „Jsou to nejkrásnější a nejbarevnější papoušci. Hodně křičí a taky koušou. Na druhou stranu jsou velice hraví. Jsou ale specialisti na nektar, kterého potřebují hodně. Jsou to naše jediná zvířata, která se musí krmit dvakrát denně.“
A chodí se někdy se zvířaty mazlit? „Některá už ke mně přišla s těmi návyky, a tak je potřeba jim ten kontakt dopřát. Zároveň se jim ale snažím vysvětlit, že už to není tak, jako dřív. Když se totiž třeba takový papoušek vylíhne z vajíčka a je sám, jenom s člověkem, který ho krmí, začne si myslet, že je člověk. Protože nikdy jiného papouška neviděl. A já mu pak musím ukázat, co je vlastně zač,“ usmívá se Ladislav Žoha.
Proč je rád, že nemá u svého domu v obci Buš velkou zahradu, co doporučuje lidem, kteří chtějí začít chovat hady, a co všechno je k vidění na výstavě Exotika v Lysé nad Labem, na které se jako manažer podílí, se dozvíte při poslechu celého pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.