Kibucy jsou symbolem izraelské minulosti i přítomnosti
Kdo sleduje zprávy ze světa, určitě se již setkal se slovem kibuc. Tohle slovo však skrývá dlouhou historii.
Kibuc znamená hebrejsky uskupení, ale v užším smyslu označuje kolektivní hospodářství typické pro Izrael. Nijak nepřeženeme, jestliže ho označíme za setrvalou oporu izraelského státu.
První kibuc Degania vznikl roku 1910 v blízkosti Galilejského jezera na půdě zakoupené Izraelským národním fondem ještě během existence Osmanské říše. Jeho zakladateli byli socialismem inspirovaní židovští přistěhovalci z východní Evropy a ideu kolektivismu a společného vlastnictví vzaly za svou i další kibucy. Je paradoxem, že komunistický typ hospodaření se neuskutečnil, jak to předpovídal marxismus, na základě příslušnosti ke společenské třídě; tato myšlenka ve shodě s heslem socialistů „každému podle jeho schopností, každému podle jeho potřeb“ po určitou dobu uspěla jen díky patriotismu stoupenců sionismu.
Před vznikem Izraele, ale ještě v jeho prvních desetiletích, tak členové kibucu nedostávali žádný plat. O veškerém majetku celku, jeho příjmech a výdajích se rozhodovalo většinovým hlasováním. K vědomí rovnosti přispívalo stravování ve společné jídelně, stejné ubytování a oblečení, děti žily v samostatných dětských domech a s rodiči trávily jen několik hodin denně.
Tento průkopnický, později v mnoha ohledech kriticky nahlížený způsob života, se však s časem změnil. Když jsem některé izraelské kibucy krátce po pádu komunistického režimu u nás navštívil, byla to již dlouhá léta společenství, v nichž se hradila mzda podle vykonané práce. Členové se mohli, pokud chtěli, stravovat doma v jednom z moderních domků postavených kibucem, děti již samozřejmě zůstávaly plně u rodičů. Kibuc jako hospodářská jednotka, na niž členové přispívali, však zřizoval jesle a základní školu a plně pečoval o ty, kdo to nedokázali sami.
Svým způsobem to byl přitažlivý model: rodiny s prací na dosah s vlastním soukromím zůstávaly nablízku prarodičům, každý člen kibucu se přímo podílel na rozhodnutí, jak se naloží s jeho příspěvkem. To nemluvě o zasazení kibuců do přírody na způsob osady v rozkvetlé zahradě, jejich nabídce pro volný čas od sportu po kulturu.
Kibucy, kterých je dnes v Izraeli více než 200, také nezůstaly u zemědělství. Především od konce 60. let minulého století se začaly orientovat na průmyslovou výrobu a dnes kromě potravin produkují hlavně elektroniku, výrobky z kovu, plastu a strojní zařízení, nabízejí služby turistům. To vše představuje důležitou položku v izraelském vývozu a rozpočtu země.
Kibucy jsou ve své většině nenáboženské a přitahují i zájemce zvenčí, často ty, kdo chtějí uniknout ruchu měst. Pro Izrael pak jako svébytný fenomén zůstávají symbolem jeho setrvalosti i pozoruhodného vývoje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.