Kopec Na Skalici zdobí Poustevna. Rotunda z 19. století má zdi z černého kamene
Máte rádi tajemná a záhadná místa? Za jedním se můžete vydat na kopec nedaleko města Nepomuk na Plzeňsku. Na skále prý v 10. století žil poustevník, který byl svědkem zázraku. V 19. století tu pak místní šlechtična nechala na jednom z ostrých skalních výstupků postavit kulatou kamennou rotundu zvanou Poustevna. Vydržela dodnes.
Originální stavba stojí na vyhlídce Na Skalici, kam vede červená turistická značka z nedaleké obce Prádlo. Vrchol kopce se nachází ve výšce 544 metrů nad mořem a z Prádla je to sem do prudkého kopce asi kilometr. Námaha ale stojí za to. Přivítá vás křivolaká buližníková skála posetá množstvím kapradin a mechů.
Tajemnou atmosféru dokreslují mohutné buky a další stromy, které možná stovky let vedou boj s tvrdou horninou. To ale není hlavní lákadlo. Tím je kamenná rotunda, která vyrostla před více než sto lety, v 19. století. Nechala ji tu postavit místní šlechtična jako cíl a vyhlídkové místo pro vycházky.
Kamenná kulatá stavba má zdi z místního černého kamene a dřevěnou střechu. Vede k ní úzká lávka nad malou skalní průrvou. Lávka ovšem nemá žádné zábradlí, a tak vás před vstupem do Poustevny čeká mírný adrenalinový zážitek. Uvnitř rotundy jsou tři otevřená okna nabízející krásný výhled do kraje. Skrz stromy můžete zahlédnout i protější dominantní kopec – Zelenou Horu se zámkem.
A proč se místu říká Poustevna?
Údajně zde v 10. století žil poustevník. Nebydlel ovšem ve zmíněné stavbě, která se stala oblíbeným cílem výletníků až o devět století později, ale v malé jeskyňce ukryté ve skále pod ní. Podle Pavla Motejzíka, místního historika ze sdružení Pod Zelenou Horou, se u poustevníka zastavil i jeho současník – svatý Vojtěch.
Kraj v té době trápilo obrovské sucho, a tak Vojtěch požehnal českým zemím. Doposud suchý kopec naproti se také zazelenal, nese díky tomu název Zelená Hora. Zelený je dodnes i kopec, kde najdete vyhlídku Poustevnu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.