Křížovou cestu v Kamenickém Šenově doplňují kaple, pramen, dřevěný altánek a vyhlídka
Mezi Český středohořím a Lužickými horami, na západním okraji Libereckého kraje leží město Kamenický Šenov. Proslavila ho zejména výroba skla a také čedičový útvar Panská skála. Turistických cílů je tam ale mnohem víc. Na úpatí vrchu Stráž stojí od poloviny 19. století několik pozoruhodných sakrálních staveb.
První z nich, kaple Nejsvětější trojice, pochází z roku 1846 a roku 1865 k ní přibyla Křížová cesta. A zatímco kaple byla v roce 1974 zbořena, Křížovou cestu potkal lepší osud a dochovala se dodnes.
Odpočinkový sakrální areál tvoří vstupní brána a dřevěný altán, ze kterého je vidět obnovená výklenková kaple Kristus v zahradě Getsemanské s kovaným křížem a také pramen Svatého kříže.
Odsud pak stoupá 14 dřevěných zastavení Křížové cesty. Původně byla jednotlivá zastavení malovaná na plátně a zavěšovala se na stromy u cesty na Svatý týden o Velikonocích. Trvale byly umístěny pravděpodobně v nedaleké kapli. Křížová cesta končí u kaple vytesané do pískovcové skály.
Vyhlídka i koupaliště
Současná podoba poutního místa samozřejmě není původní. Po smrti zakladatele, sedláka Franze Kreibicha byl celý les vykácen a křížová cesta v podstatě zanikla. Její zbytky zachránil Střelecký spolek. Neblaze se na cestě podepsaly i obě světové války, přičemž po té druhé bylo místo ponecháno svému osudu, tedy chátrání. Dobré časy přišly až s rokem 2008 a Občanským sdružením Na Výsluní, které se pustilo ve spolupráci s městem do obnovy místa.
Údolí Šenovského potoka je pěkně vidět z vyhlídky, ke které je možné vystoupat od skalní kaple. A kdo se při letním výstupu zapotí, může se osvěžit na nedalekém, původně prvorepublikovém koupališti.
Kolem koupaliště, přes dvě vyhlídková místa i samotnou křížovou cestu vede asi dvoukilometrová naučná stezka. Má osm zastavení, na kterých se turisté postupně dozvědí zajímavosti o olšinách, křížové cestě, zvětrávání pískovců, nivě Šenovského potoka, bučinách, loukách a pastvinách, reliktních horách a historickém vývoji zdejší krajiny a osídlení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.