Kroměříž
Toto město ležící v jihovýchodní části střední Moravy bylo založeno na místě původní trhové osady, a to v polovině 13. století.
Jeho jméno máme poprvé písemně doloženo k roku 1131 v podobě Kroměžiř. Vzniklo přivlastňovací příponou -jь z osobního jména Kroměžir – a toto osobní jméno bylo složeninou z předložky kromě a základu -žir, znamenajícího život nebo také pokrm (připomeňme básnický výraz žírný s významem úrodný, bohatý, životodárný).
Staročeských osobních jmen na -žir byla ostatně celá řada, například Mečežir, Nedažir, Ranožir nebo Vrtěžir.
Název města tedy znamenal Kroměžirův (majetek) a z gramatického hlediska byl původně mužského rodu. Později se rod mužský změnil na ženský, což byla u jmen odvozených zmíněnou příponou pravidelná změna (stejná proběhla například u místního jména Břeclav). Druhou historicky pravidelnou jazykovou změnou bylo přesmyknutí slabiky -žiř na -říž.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.