Lašské muzeum zve do expozice Zátopkových. Na běžeckém pásu změříte síly se slavným olympionikem
Koště, k jehož výrobě posloužil Emilu Zátopkovi oštěp jeho ženy Dany, díky kterému získala zlato na olympiádě v Helsinkách. To je jeden z mnoha jedinečných exponátů, které můžete vidět v Lašském muzeu v Kopřivnici v Moravskoslezském kraji. Muzeum zve návštěvníky do nové Expozice Emila a Dany Zátopkových, věnované jejich životu, odkazu a legendárním sportovním výkonům.
Od narození obou slavných olympioniků a sportovních legend letos uplynulo přesně sto let. Manželé se narodili ve stejný den i rok - 19. září 1922. Emil Zátopek navíc právě v Kopřivnici.
Základ členité expozice, která se nachází v několika místnostech Šustalovy vily, tvoří sbírkové exponáty Regionálního muzea v Kopřivnici. Vedle množství jedinečných autentických předmětů a trofejí zaujmou návštěvníky také fotografie, filmové záběry nebo rozhlasové nahrávky.
Celá expozice je rozdělená do čtyř částí, které jsou věnované postupně životu, sportovním výkonům, úspěchům i odkazu Emila a Dany Zátopkových. Emil Zátopek byl svého času doslova sportovní ikonou a celebritou, což přibližuje část výstavy nazvaná Sportovec a dějiny. Nechybí ani mapa světa se zakreslením míst, do kterých měl možnost Emil Zátopek zavítat. Nebo zajímavosti o tom, že po slavném běžci jsou pojmenované ulice, časopisy, kapely i pivo.
A zatímco vstup do celé expozice tvoří temná chodba připomínající tunel, kterým v Helsinkách v roce 1952 Emil Zátopek vbíhal při maratónu na olympijský stadion, poslednímu zákoutí expozice vévodí běžecký trenažér. Na něm si mohou zájemci sami zaběhat a změřit tak své síly se světovou sportovní legendou a olympionikem Emilem Zátopkem, který přidává prostřednictvím filmového záběru také pár dobrých rad, jak trénovat a být nejlepší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.