Lázně Luhačovice jsou dodnes česko-slovenské. Díky dětskému lázeňství se potkávají všechny generace

13. srpen 2020

Luhačovice ve Zlínském kraji jsou největší moravské lázně s dlouhou tradicí lázeňské léčby dýchacích cest, trávicího ústrojí, diabetu a pohybového aparátu. Proslulé jsou přírodními léčivými prameny, příznivými klimatickými podmínkami a příjemným prostředím, ve kterém se snoubí krásná příroda a typická architektura.

A čím jsou Lázně Luhačovice výjimečné a jiné oproti ostatním lázním v České republice? „Dovolím si říct, že jsou to stále významně česko-slovenské lázně. Jsou to lázně, ve kterých se nemíchají různé kultury, tak jak to známe ze západu Čech, kde se potkávají hosté z Německa, Rusky mluvících zemí, Izraele či z arabského světa. V Luhačovicích je to kouzelné právě v tom, že se tu potkávají hlavně Češi a Slováci a lázeňský pobyt je pro ně něčím významným,“ říká generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

Díky dětským léčebnám jsou v Lázních Luhačovice hosté napříč všemi generacemi. Kromě toho si tyto lázně dodnes uchovaly prvorepublikovou náladu. Je zcela běžné tam i dnes o víkendu na kolonádě potkat dámy v klobouku a pány s hůlkou.

Lázně Luhačovice patří k nejnavštěvovanějším lázním na Moravě

Lázně Luhačovice ale nejsou pouze lázeňské domy, ale i wellness hotely. Jeden z nich byl dokonce postaven jako svatební dar novomanželce. „Wellness hotel Alexandria nechal v roce 1939 postavit vídeňský podnikatel českého původu Alexandr Lozovský jako svatební dar pro svoji nastávající,“ vysvětluje Eduard Bláha. Velmi moderní a nadčasová stavba vzbuzovala ve svém okolí už od položení základního kamene velkou úctu a prý to byla právě ona, kdo povznesl Luhačovice na moderní lázně.

A co ještě neodmyslitelně patří k Lázním Luhačovice? „Co k lázním vždycky patří, je zdravý vzduch a příroda. Kopce, které jsou kolem nás, nenechají jistě nikoho na pochybách, že je tady opravdu čistý vzduch a prostředí, za kterým stojí za to přijet,“ dodává generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

autor: Saskia Mišová
Spustit audio