Leoš Janáček čerpal i z moravských lidových písní. Znáte smutný důvod jeho bílých vlasů?
Jeden z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů 20. století se narodil 3. července 1854 v Hukvaldech.
Že má nesporný hudební talent, se ukázalo, když se vydal do Prahy studovat varhanickou školu, zvládl totiž učivo všech tří ročníků za jeden rok. Další zkušenosti sbíral v Lipsku a ve Vídni, až nakonec zakotvil v Brně.
Inspiraci pro svou tvorbu čerpal mimo jiné i z moravských lidových písní, které sbíral. Některá jeho díla uspěla hned, jiná dosáhla uznání až po jeho smrti. Nejslavnější jsou asi jeho opery Její pastorkyňa, Káťa Kabanová a Příhody lišky Bystroušky.
Leoši Janáčkovi se také někdy říká lev s bílou hřívou, tak se ostatně jmenoval i životopisný film o něm. Důvod jeho bílé kštice je smutný, vlasy mu zbělely žalem nad smrtí milované dcery Olgy, která zemřela v jednadvaceti letech na tyfus.
Janáček dosáhl světového věhlasu a jeho díla zaznívají v nejprestižnějších operních domech. Jeho jméno také nese jediná umělecká vysoká škola na Moravě – Janáčkova akademie múzických umění v Brně, zkráceně JAMU. Pozor, neplést s džemem, jak upozorňoval jeden z jejích slavných absolventů Vladimír Menšík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...