Rukopis Královédvorský obsahoval básnické výjevy z dávné historie českého národa. Šlo ale o podvrh

4. září 2023

Národní obrození bylo bohulibou snahou několika českých vzdělanců navrátit obyvatelům českých zemí jejich jazyk a pozvednout jejich kulturu. Používali při tom ale i ne úplně čestné taktiky. Jednou z nich byly podvrhy historických dokumentů.

Rukopis Královédvorský – listinu údajně ze 13. nebo 14. století – objevil roku 1817 mladý právník Josef Hanka ve východočeském Dvoře Králové. Obsahoval básnické výjevy z dávné historie českého národa a měl být dokladem jeho kulturní vyspělosti. Hanka se zasloužil o vydání rukopisu, který se stal velmi populární a inspiroval řadu umělců té doby.

Současně ale přišly i pochybnosti o pravosti dokumentu. Kritici poukazovali hlavně na použití tvarů některých slov, které ve středověku ještě neexistovaly. Laboratorní zkoušky ve 20. století dovedly vědce k závěru, že se jedná o nový text napsaný na starý pergamen s vyškrábaným původním textem. Týká se to i rukopisu Zelenohorského. Autory textů byli nejspíš jejich nálezci, tedy Václav Hanka a Josef Linda.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.