Rukopis Královédvorský obsahoval básnické výjevy z dávné historie českého národa. Šlo ale o podvrh
Národní obrození bylo bohulibou snahou několika českých vzdělanců navrátit obyvatelům českých zemí jejich jazyk a pozvednout jejich kulturu. Používali při tom ale i ne úplně čestné taktiky. Jednou z nich byly podvrhy historických dokumentů.
Rukopis Královédvorský – listinu údajně ze 13. nebo 14. století – objevil roku 1817 mladý právník Josef Hanka ve východočeském Dvoře Králové. Obsahoval básnické výjevy z dávné historie českého národa a měl být dokladem jeho kulturní vyspělosti. Hanka se zasloužil o vydání rukopisu, který se stal velmi populární a inspiroval řadu umělců té doby.
Současně ale přišly i pochybnosti o pravosti dokumentu. Kritici poukazovali hlavně na použití tvarů některých slov, které ve středověku ještě neexistovaly. Laboratorní zkoušky ve 20. století dovedly vědce k závěru, že se jedná o nový text napsaný na starý pergamen s vyškrábaným původním textem. Týká se to i rukopisu Zelenohorského. Autory textů byli nejspíš jejich nálezci, tedy Václav Hanka a Josef Linda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.