Lidové Vánoce v přerovském skanzenu letos obohatila rozsáhlá sbírka originálních betlémů
V areálu Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem ve Středočeském kraji se letos už po třicáté koná vánoční výstava nazvaná Lidové Vánoce v Polabí. V interiérech všech osmi chalup jsou k vidění scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. Letos je k jubilejnímu výročí připravena i rozsáhlá výstava betlémů.
Jedním z nejzajímavějších je velký betlém inspirovaný chalupami samotného přerovského skanzenu, který navrhl akademický malíř Jiří Škopek. Jeho menší kopie si mohou zájemci koupit a dodat tak své domácí vánoční výzdobě typický staročeský ráz.
Výstava Lidové Vánoce v Polabí začíná ve skanzenu svátkem sv. Martina, po kterém přichází krátké období příprav na advent. V první chalupě z Chvalovic je atmosféra spojená se starodávnými přástkami a dračkami, při kterých nechybělo podvečerní besedování.
V druhé chalupě z Draha jsou předváděny tradiční obchůzky Barborek a Lucek a také mikulášský průvod s nadílkou. Ve výměnku jsou ukázky starých druhů vánočního cukroví i s recepty. Původní přerovská „Staročeská chalupa“ z konce 19. století je vyhrazena pro Štědrý den se všemi věštbami a pověrami, devaterem jídel, štědrovečerním koledováním a představením krajové vánoční hry.
Chalupy v dolní části skanzenu ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové v průběhu minulého století. Výstavu pak ve staré škole zakončuje scéna tříkrálové koledy. Expozici doplňují ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků.
Letos je navíc ve skanzenu k vidění také rozsáhlá výstava více než 250 betlémů umístěná ve velkém výstavním sále v bednárně. Zvláštní část výstavy tvoří papírové vystřihovací betlémy a vánoční pohlednice. Betlémy tu ale najdete z různých materiálů – keramické, dřevěné, z vizovického těsta a mnoho dalších. Velký betlém z oblékaných figurek na způsob neapolských jesliček je pak umístěný v kapličce na návsi. Na všechny nadcházející adventní soboty a neděle je připraven program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka