Litoměřické Muzeum Křišťálový dotek vás nechá nahlédnout do dlaní významných osobností
Opravdoví pamětníci našeho „výletnického“ pořadu si možná vzpomenou, že jsme se před nějakými šesti lety byli podívat v Muzeu Křišťálový dotek u skláře Jana Huňáta. Nově byste tohle zajímavé muzeum našli v Litoměřicích na náměstí, hned vedle radnice. Navíc je v něm řada nových exponátů – křišťálových otisků dlaní významných osobností.
Jan Huňát je člověk, který snoubí špičkové řemeslo s uměleckým citem a jeho způsob snímání otisků dlaní a následného přenesení do křišťálového skla je dnes chráněným průmyslovým vzorem. V tichém úžasu tak můžete v muzeu obdivovat desítky dlaní známých osobností a můžete si je dokonce i osahat. Krátká videa navíc umožňují sledovat proces pořizování otisků i práci se sklem.
Ke každému otisku se váže příběh a také vzpomínka na setkání s mimořádnými lidmi. Bezpochyby k nim patří sir Nicolas Winton, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z tehdejšího Československa před transportem do koncentračních táborů, protože zajistil jejich převoz do Anglie i následnou péči v rodinách. Mimochodem, pokud jste si na Hlavním nádraží v Praze v prostoru pod Fantovou kavárnou všimli repliky vagonových dveří s otisky dospělých rukou i dětských ruček na skle, pak vězte, že i to je dílo Jana Huňáta, které Nicolase Wintona připomíná.
Skladatel Ennio Morricone dokonce k podpisu, který pak také tvoří součást výsledného otisku, připojil i notový zápis. Gene Simmons, člen skupiny KISS, překvapil zase velmi komplikovaným podpisem. A otisk dlaně hokejisty Patrika Eliáše působí natolik křehce, že ho návštěvníci připisují spíš klavírnímu virtuosovi.
Křišťálové dlaně doprovází i podpis osobnosti a některé exponáty jsou doplněny uměleckým ztvárněním typického atributu. Například dlaň Karla Gotta zdobí slavík, dlaň Bolka Polívky má jak královskou korunu, tak i červený klaunský nos. Dlaň Madeleine Albrightové obklopují siluety českého lva a amerického orla. A dlaň sira Nicolase Wintona obklopují iniciály všech zachráněných dětí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka