Litovli se říká Hanácké Benátky. Jedno z ramen řeky Moravy protéká centrem i dějinami města
Litovel na Olomoucku byla v polovině 13. století na pokyn krále Přemysla Otakara II. vystavěna na území, které v té době tvořilo sedm ramen řeky Moravy. Dodnes jich Litovlí protéká šest. Jedno z těchto ramen, pojmenované Nečíz, prochází historickým jádrem města. Jeho hladinu můžeme při procházce Litovlí zahlédnout hned na několika místech.
Nečíz protéká Mlýnskou ulicí a také úzkou Šerhovní ulicí, která vede na náměstí Přemysla Otakara, a na konci které se nad Nečízem tyčí radniční věž. Místní proto s nadsázkou říkají, že jejich radniční věž je nejvyšší na Moravě, protože je vlastně mostem a je tudíž nad Moravou.
K hladině Nečízu můžete sestoupit po kamenném schodišti přímo na náměstí Přemysla Otakara. V minulosti Nečíz protékal náměstím volně, později byl zaklenut a byl zde ponechán právě tento jediný přístup k vodě. Dál pod náměstím teče voda skrytá pod dlažbou, aby se za náměstím opět objevila a zamířila k lužním lesům Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.
Nečíz v minulosti pomáhal také při obraně města. Jednou z prvních městských staveb byl jím poháněný mlýn. Při švédských válkách se místní skrývali pod zaklenutím koryta, které dobyvatelé následně vyhodili do povětří. Sloužil také k odvádění splašků a dešťové vody pryč z města.
Jednou za rok mají při červnových oslavách města zájemci možnost vyzkoušet si unikátní plavbu na loďce po Nečízu přímo pod radniční věží i náměstím. A vyzkoušet si tak na vlastní kůži atmosféru Hanáckých Benátek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka