Malovaná skála se na jednu noc stala domovem mlynáři. Dodnes jsou na ní patrné dveře a okno
Malovanou skálu byste našli nedaleko obce Horní Hradiště na severním Plzeňsku. Je to pozoruhodné místo, které navíc nabízí i krásné výhledy do okolní krajiny. A tak trochu i adrenalinový zážitek. Výstup na samotný vrcholek skály s úzkým dřevěným posezením bez jištění totiž není pro každého.
„Pokud je mokro, tak to klouže. Ale když je sucho, tak se tam dá vylézt celkem snadno,“ říká Veronika Kalivodová z Turistického informačního centra v Plasích. Jste-li fyzicky zdatní a nemáte strach z výšek, naskytnou se vám po zdolání krátkého žebříčku velice pěkné výhledy. „Vidíme směrem na jižní Manětínsko, nejseverněji je Velká Černá Hať a dále třeba obec Mladotice. Když je dobré počasí, je ten výhled opravdu krásný.“
Podle jejího názvu Malovaná skála by mnozí jistě čekali snad i barevně vyvedené obrazce a nejrůznější motivy, ale na kameni je namalované „jen“ bílé okénko a dveře. Mají připomínat dávnou událost, kdy se skála podle pověsti stala na jednu noc domovem mlynáři z nedalekého mlýna.
„Roku 1872 tady byly opravdu vydatné přívalové deště, kdy došlo mimo jiné k sesuvu půdy, čímž vzniklo Odlezelské jezero. Ta voda byla tak silná, že protrhla i hráz Mladotického rybníka a zaplavila celé údolí. Voda na Podhrázském mlýně stoupala až k prvnímu poschodí. Dodnes by to na mlýně mělo být vyznačeno. Dle pověsti se zdejší mlynář snažil zachránit tím, že utíkal do stráně a vyběhl až sem k té skále, kde přečkal noc. Na památku je ta skála pomalovaná,“ vypráví Veronika Kalivodová.
Přímo u Malované skály najdete také rozcestník s knihou, ve které si můžete přečíst nejrůznější postřehy návštěvníků této lokality. Anebo do ní sami vepsat vlastní dojmy.
Cestou ke skále si turista může všimnout i jednoho zajímavého místa v lese, kde jsou na stromech zavěšeny zvířecí lebky a nejrůznější atributy. „Nevím, kdo to tady vytvořil, ani proč, jestli se jedná o hrob nějakého zvířete, anebo je to jen tak pro zábavu kolemjdoucích. Každopádně je to dobrý tip na noční bojovou hru,“ dodává s úsměvem Veronika Kalivodová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.