Mattoniho stezka provádí návštěvníky nejzajímavějšími místy někdejších slavných lázní v Kyselce
Obec Kyselka na Karlovarsku je neodmyslitelně spjata se jménem významného podnikatele a obchodníka Heinricha Mattoniho. Ten v roce 1873 koupil od hraběte Černína polnosti a pozemky v okolí Kyselky a založil firmu na minerální vodu. Dokonce vybudoval i lázně, které bývaly svého času velmi vyhledávané.
Kdysi honosné budovy bohužel dávno nevypadají jako v dobách své největší slávy, stále se ale pracuje na jejich záchraně. I proto je dnes v Kyselce řada zajímavých míst a vyhlídek, které stojí za návštěvu. Po původních promenádních cestách vede Mattoniho stezka, která připomíná slavnou éru lázeňského městečka.
Tato relativně nenáročná turistická trasa měří necelé čtyři kilometry a provádí návštěvníky kolem kdysi významných lázeňských budov, které v současné době ve velkém procházejí rekonstrukcí. Na několika z celkem 16 informačních tabulí je možné se dočíst zajímavosti o historii odpočinkových míst, která spolu se slávou lázní Kyselka téměř nebo zcela zanikla.
Při procházce můžete hned na několika místech ochutnat jednu z místních kyselek – Ottův pramen. Pramení v Ottově pavilonu a dále je veden do pítka v parku nedaleko sochy zakladatele lázní Heinricha Mattoniho. Pramen nese jméno řeckého krále Oty I., který v polovině 19. století Kyselku navštívil. Původní název pramene byl Bukovská kyselka.
Mattoniho stezku v Kyselce na Karlovarsku můžete absolvovat kdykoli během celého roku. Většinu její trasy můžete pohodlně projít i s malými dětmi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka