Metro dezert oslavoval zprovoznění podzemní dráhy. Čtyři kousky znázorňovaly vagonky

Metro se u nás poprvé rozjelo 9. května 1974. Bylo to na lince C. Ve stejném roce se na trhu objevila sladká trvanlivá pochoutka dezert Metro. Svým názvem odkazuje na nejvýznamnější událost daného roku a dalece přesáhla hranice Prahy.

„Tehdejší oborový výzkumný ústav Pražských mlýnů a pekáren měl za úkol vytvářet inovace,“ vysvětluje obchodní ředitelka Michelských pekáren Radka Slezáková. „Například vymyslet dezert s prodlouženou trvanlivostí a širokou využitelností. Pro budoucí Metro dezert mu byl inspirací podobný výrobek v Holandsku. Zakoupili tam výrobní linku, ale recepturu upravili. Vznikl tak originální český výrobek. V Michelských pekárnách, kam byla posléze přemístěná výrobní linka, se vyrábí nepřetržitě od roku 1975.“

Z Holandska do ČSSR dorazily dvě linky. Větší byla umístěna na Slovensku, ale protože se výroba dezertu Metro v Michelských pekárnách výborně rozjela, přesunula se větší linka nakonec do Česka a menší se prodala do zahraničí. Dnes se Metro na Slovensko vyváží.

4 kousky = 4 vagonky

První soupravy metra v Praze vyjely na trasu jen se čtyřmi vagony. I dezert Metro se proto začal vyrábět v baleních po čtyřech kusech. Co na tom, že dnes mají soupravy vagonů pět. Původní název zněl dezert Metro, dnes je to Metro dezert.

V současnosti se vyrábí Metro klasické i s příchutěmi

Technologie výroby zůstává po celá léta stejná. Piškot, na něm pomazánka, obalené modelovací hmotou a oba konce „vagonku“ namočené v čokoládě. Kromě klasického Metro dezertu se vyráběly i další, s příchutěmi. Ty se v průběhu let různě obměňovaly. Už na začátku se objevily příchutě pomerančová nebo citronová. V tom případě výrobek nesl pojmenování Michelský dezert. Později přibyly kokosová, kakaová, perníková. Dnes můžete narazit na jahodovou, citronovou, skořicovou nebo mátovou.

Dezert pro cvičence

Trvanlivý dezert byl objednáván na masové akce, například pro cvičence na spartakiádách. Dodávky byly tak veliké, že se musely plánovat několik měsíců dopředu.