Minigalerie v Luhačovicích představuje modely rozhleden z celé České republiky
Naprosto unikátní a ojedinělá expozice 3D modelů českých, moravských, slezských a dokonce i slovenských rozhleden můžete navštívit v lázeňském městě Luhačovice ve Zlínském kraji. Za jejím vznikem stojí Spolek Jurkovičův svět, který mapuje zaniklé, ale i nově vznikající rozhledny naší krajiny.
Minigalerie rozhleden je stálá expozice, která představuje vybrané, architektonicky a geograficky zajímavé objekty českých a slovenských rozhleden. Spolek Jurkovičův svět tak chce návštěvníkům prostřednictvím vystavených modelů přiblížit krásu, pestrost a atraktivitu České i Slovenské republiky.
V těsné blízkosti minigalerie je navíc naučná ministezka nazvaná Královstvím rozhlednovým, která na osmnácti zastaveních přibližuje příchozím svět vyhlídkových věží. „Stezka měří 109 metrů a i s nultým zastavením má celkem 19 informačních panelů. Na každém panelu je vždy ochutnávka konkrétního kraje s rozhlednami, je tam popsán příběh dané rozhledny a panoramatická fotografie,“ říká předseda Spolku Jurkovičův svět Radek Bednařík.
V současné době je v České republice více než 500 rozhleden. Na Slovensku něco kolem 130. V minigalerii rozhleden je momentálně k vidění na 90 trojrozměrných modelů. „Ale dalších 15 modelů máme rozdělaných, takže galerie se neustále rozrůstá. K vidění jsou v ní i dřevěné či papírové modely,“ dodává Radek Bednařík.
Zajímavostí je, že galerie minirozhleden vznikla v Luhačovicích, přitom Luhačovicko žádnou vlastní rozhlednu nemá. „Luhačovicko nemá žádnou fyzickou rozhlednu, proto máme v naší minigalerii alespoň virtuální Luhačovickou rozhlednu s pohledem na krásné lázeňské údolí,“ říká Radek Bednařík.
Minigalerie rozhleden v Luhačovicích leží mezi pražírnou Lázeňská káva a penzionem Ječmínek. Čeká vás tam prohlídka s výkladem a bezbariérový přístup.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.