Muzeum na zámku v Radešíně ukazuje historii české výroby horkovzdušných balónů

5. březen 2024

Let balónem musí být nevšedním zážitkem. A skoro se nechce věřit, že až do 80. let minulého století u nás nikdo horkovzdušné balóny nevyráběl. Začalo to partou nadšenců a skončilo továrnou. Celý neuvěřitelný příběh připomíná malé muzeum na zámku v Radešíně na Vysočině.

„Parta kamarádů se rozhodla, že by chtěla lítat horkovzdušným balónem. Přišli za mým tchánem a říkali, Aleši, jsi inženýr, tak nám postav balón,“ říká s úsměvem Monika Kubíčková. Bylo to v roce 1983, kdy první balón také vzlétl. Dnes jeho koš stojí na zámku v Radešíně a příběh vzniku a vývoje balónů připomíná. „Když to vymýšleli, tak jeli za jedním košíkářem. A ten jim upletl první koš,“ říká Monika Kubíčková. Dnes už si koše pletou sami.

V expozici je k vidění ještě jeden menší koš a dokonce i balón, složený ve vaku. A nechybí tu ani ventilátory, hořáky a měřicí přístroje. Pokrok je na nich za těch uplynulých čtyřicet let znát. Zatímco v koši jsou nainstalované původní mechanické měřáky a staré rádio, ve vitríně je uložený moderní přístroj s několika funkcemi. „Ta rádia také používáme, ale většinou se využívají telefony,“ dodává Monika Kubíčková.

Na zámku v Radešíně je vedle muzea i malý promítací sál, kde se návštěvníci mohou podívat na dvacetiminutový sestřih archivních záběrů. Dozvědí se, jak nadšenci získali střih na balón i jak vznikala továrna. Prohlídku muzea je vhodné předem objednat.

Spustit audio