Na kopci nad Vitějovicemi narazíte na zbytky hradu Osule. V budoucnu by u nich měla vyrůst rozhledna
Nad jihočeskou obcí Vitějovice na Prachaticku se tyčí kopec a na něm stojí zřícenina mohutného gotického hradu. Obojí nese zvláštní název Osule. „Proč se hrad i kopec jmenují Osule, to jsme zatím nevypátrali, ale víme jistě, že hrad nechal vystavět Přemysl Otakar II.,“ říká Ladislav Skočný z Vitějovic, dobrovolník, který se o hrad stará.
„Do Vitějovic jsem se přistěhoval v roce 2006, a protože mám rád historii a středověk, začal jsem se procházet po okolí. Tady na kopci jsem zůstal stát úžasem, protože tu byl náletovými dřevinami zarostlý hrad, o který se nikdo nestaral,“ dodává Ladislav Skočný. A protože se mu podařilo získat pro svůj plán několik přátel a sousedů z obce, postupem času zbytky hradu z porostu vysvobodili. A teď mají navíc v plánu vystavět na Osuli rozhlednu.
Půdorys hradu má tvar elipsy s obvodem kolem 50 metrů. Dodnes se zachovalo velké množství zdiva a zbytky dvou mohutných válcových věží. „To je asi největší zvláštnost. Každá věž, severní i jižní, má průměr kolem 15 metrů, ale volný prostor uvnitř je jen něco přes čtyři metry. To znamená, že pět metrů po obvodu byla v přízemí věže silná zeď,“ popisuje Ladislav Skočný s tím, že hrad nebyl nikdy úplně dostavěný.
Postavit ho nechal král Přemysl Otakar II. Jeho éra pak trvala jen něco kolem sta let a zjevně za to mohlo příliš rychlé střídání majitelů. Po smrti Přemysla Otakara II. získal Vitějovice i s hradem Jan z Michalovic, poté Bruno z Vitějovic a jeho synové Přibík, Racek a Vernéř, kteří ale už v roce 1317 zdejší panství vyměnili s Bavorem ze Strakonic za hrad Pořešín u Kaplice. Navíc nejspíš na hradě ani nikdy nesídlili a žili ve vitějovické tvrzi přímo v obci. Hrad sloužil jen jako vojenská hláska a stráž Zlaté stezky. Po roce 1344 získali panství Rožmberkové a ti nechali stojící části hradu z obav před zneužitím zbořit.
Hrad je dnes volně přístupný a kromě pozůstatků zdiva jsou od něj krásné výhledy na Šumavu. Pod hradem je pro návštěvníky připravené parkoviště. K hradu vede odbočka z modré turistické trasy směřující do Husince a cyklotrasa č. 1088 Netolice – Prachatice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.