Na mošt, víno, jablkovici, křížaly, povidla, přesnídávky aneb jak zpracovat jablka. Recept máme i na jablečné čatní nebo pečený čaj
Jablka, která vyrostla na našich českých, moravských a slezských stromech, můžeme uložit do dobrého sklepa nebo zpracovat. Pokud je úroda velká a sklep malý, nabízí se několik možností, v co jablka proměnit. Praktické rady připojuje Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu.
Jablkovici nám vyrobí v profesionální pálenici. Jablečný mošt si odvezeme z moštárny, moštovat můžeme i doma. Český zahrádkářský svaz také provozuje moštárny, do kterých svá jablka můžeme odvézt. „Já jsem ze Sezimova Ústí, kde máme svoji moštárnu, mošt sterilujeme do lahví,“ říká Ivan Dvořák. „Zájem pěstitelů o tuto formu zpracování jablek je veliký. Naše moštárna funguje od roku 1976. Za tu dobu jsme zpracovali okolo 1400 tun jablek a zavařili okolo 640 tisíc lahví moštu. Moštovací sezonu zahajujeme obvykle v polovině září. Trvání sezony závisí na zájmu zákazníků. A každý zákazník se moštování přímo účastní.“
Jablka můžeme sušit na křížaly, v sušičce, v troubě, na radiátoru nebo na sluníčku, na niti či na sítech. Vhodné jsou zralé plody kyselejších odrůd. Každé jablko oloupeme, zbavíme jádřince a nakrájíme na tenké plátky (asi 2 až 3 mm). „Letos bylo krásné počasí, na slunci jsem nasušil pětilitrovou lahev křížal.“
Jablečná povidla
- 2–3 kg jablek
- skořice
- badyán
- mletý zázvor
Z jablek můžeme uvařit nebo upéct povidla. „Vyhovuje mi péct je v troubě. Rozkrájím dvě, tři kila jablek, přidám skořici, badyán, mletý zázvor a ¾ hodiny peču v troubě. Pak rozmixuju a vrátím do trouby, peču dokud není konzistence jablečné hmoty podle mých představ. Pak povidla uložím do vyvařených sklenic, zakápnu jablečnou pálenkou, a dám do chladu, aby se to nekazilo.“
Pyré nebo přesnídávku z jablek dělají nejen maminky malých dětí. Jablka stačí povařit, rozmixovat sterilovat nebo zmrazit na dřeň, „Pyré je nejlepší z letních jablek, dobře se rozvářejí a velmi dobře ztrácejí vodu, doporučuji třeba odrůdu Průsvitné letní.“
Osvěžující je jablečný kompot. Jablečný čaj napojí i nasytí. „Hrst křížal, ideálně směs křížal z jablek, z hrušek, ze švestek a z mirabelek přeliju horkou vodou. Čaj vypiju a zbytek sním.“
Jablečné čatní
- 1,5 kg jablek
- 0,5 kg cibule
- 0,5 kg cukru
- sůl
- ocet
- skořice
- zázvor
- pepř nebo chilli
Ivan Dvořák doporučuje připravit si jablečné čatní, hustou omáčku, k dochucení jídel z masa i těch vegetariánských. K nakrájeným jablkům přidáme cibuli, koření a ocet a dusíme pod pokličkou tak půl hodiny.
Měkké rozmixujeme. Můžeme ještě dál povařit a ozvláštnit rozinkami. Za horka se směs přelije do předehřátých sklenic.
Úrodu jablek můžeme proměnit v jablečné víno, tiché i šumivé, jablečnou marmeládu s pomerančovou nebo citrónovou kůrou nebo v pečený čaj.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.