Na pusinky i polevu. Pokud bílky nestihnete zpracovat, uložte si je do mrazáku

28. duben 2023

Když zbývají bílky, co s nimi? Pořádným vyšleháním dotuha s cukrem (otestovat to můžete obrácením mísy vzhůru nohama – nic nesmí vytékat), vytvoříte klasické sněhové pusinky.

Pustit se můžete i do cukroví připomínajícího laskonky. Ty jednoduše vyčarujete, když do šlehaných bílků přidáte strouhaný kokos nebo mleté ořechy.

Pokud se chystáte zdobit perníčky, budou bílky skvělým pomocníkem. Stačí kapka citronové šťávy, moučkový cukr a z pár bílků díky důkladnému šlehání vytvoříte zdobící polevu.

Bílky můžete použít i do slaných omelet, do kterých přidáte zeleninu, strouhaný sýr, koření a smažíte je na pánvi.

Pokud nemáte času nazbyt a nestíháte bílky zpracovávat hned, jednoduše je zamrazte. Připravte si čistou plastovou nádobu s víčkem, kterou je dobré označit datem zamrazení. V mrazicím boxu vydrží bílky až půl roku a vyndat je můžete kdykoli bude třeba. Dopřejte jim však šetrné rozmrazení v pokojové teplotě.

Lepší bílek z čerstvých vajec

Kvalitní bílkový sníh vyšleháte, když použijete co nejčerstvější vajíčka. Bílek z čerstvých vajec totiž drží po rozklepnutí daleko lépe než bílek ze starších vajec, protože je bohatší na bílkoviny. Ty se časem ztrácejí a bílek řídne. Právě proto se sníh ze starších vajec nedá pořádně vyšlehat. Pokud vám stáří vajíček není známo, dobrou pomocí je přidat k bílkům lžičku studené vody. Vyšleháte tak dokonce dvojnásobný objem pevného sněhu. Předpokladem úspěchu je i to, že striktně oddělíte bílek od žloutku. Obecně platí, že zatímco u žloutku při vaření může zůstat trochu bílku, sníh z bílků neuděláme, pokud se do nich dostane třeba i kapka tuku ze žloutku.

Při šlehání by měly bílky mít pokojovou teplotu. Vyšlehají se totiž mnohem lépe, než když jsou studené. Naberou si totiž do sebe víc vzduchu. Pokud se tedy chystáte péct, myslete na to a vajíčka vyndejte z lednice ideálně hodinu předem.

Spustit audio

Související