Na zámku v Janovicích u Rýmařova mají garáž, která připomíná sarajevský atentát na následníka trůnu

14. září 2018
Česko – země neznámá

Ještě na počátku 20. století v ní stával na svou dobu luxusní sportovní vůz Gräf & Stift Double Phaeton. Ten si pořídil kníže František Harrach, majitel zdejšího panství. Není známo, zda hrabě sám holdoval řidičské vášni. Jisté ovšem je, že měl svého osobního řidiče, Leopolda Lojku. V roce 1914 se společně vydali na cestu na Balkán. V Bosně se pak připojili k doprovodu Františka Ferdinanda d’Este na jeho návštěvě Sarajeva

František Harrach tam pak svůj vůz dal k dispozici arcivévodovi a jeho manželce hraběnce Žofii Chotkové z Hohenbergu. Co se dělo pak, o tom už píší velké světové dějiny. František Ferdinand d’Este a jeho žena byli v zapůjčeném voze zastřeleni. A janovické dějiny dnes upomínají na tento automobil a na řidiče, který špatně odbočil, protože nevěděl o bezpečnostní změně trasy po předchozím bombovém útoku.

Na místě dnešního renesančního zámku, ve kterém byste dnes našli onu garáž s klenutými stropy a kovanou secesní mříží, stávala původně gotická tvrz. Současnou podobu získal zámek po četných přestavbách až v první polovině 19. století. Posledním rodem, který jej vlastnil a který se také zasloužil o jeho nebývalý rozvoj, byl právě rod Harrachů, k němuž patřil zmíněný kníže František.

Po roce 1945 jim byl ovšem zabaven a od té doby se psala smutná historie tohoto rozlehlého výstavního sídla. Část původního mobiliáře byla odvezena, další zničena nebo rozkradena. Chvíli zámek sloužil jako sýpka. Na dlouhé roky se v něm pak zabydlely archiválie opavského státního a bruntálského okresního archivu. A když byl vystěhován i ten, zámek začal chátrat.

Znovu se do něj vrátil život v roce 2012. To už dobrovolníci v čele s Ondřejem Bačíkem st. dva roky uklízeli největší nepořádek, instalovali do oken mříže, opravovali fasádu i střechu. A zámek mohli začít navštěvovat turisté. Knížecí komnaty v plném lesku sice neuvidí, zato je čekají četné výstavy, práce místních dětí či expozice loutek Jesenicka.

Janovickému zámku se ovšem blýská na lepší časy. I když vypadá stále zpustle, jeho kompletní revitalizace prý vzhledem k dobrému stavu není problém. A třeba se do části jeho pokojů jednou vrátí i původní vybavení. O akcích, výstavách na zámku a otvírací době více zjistíte na stránkách rýmařovského muzea www.muzeumrymarov.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu. Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu.