Nad bývalou továrnou v pražských Holešovicích se usadila vzducholoď. Je moderním prostorem pro umění
Vzducholoď Gulliver, usazená na střechách bývalé továrny, nyní Centra současného umění DOX v pražských Holešovicích, vás překvapí svou majestátností. Čtyřicet dva metry dlouhá a deset metrů široká modřínová stavba doutníkového tvaru je světovým unikátem. A také prostorem pro setkávání.
Centrum současného umění DOX je multifunkční prostor, který vznikl přestavbou bývalé továrny. Jméno DOX je odvozené z řeckého slova doxa, které mimo jiné znamená způsob chápání věcí, názor, přesvědčení. Prostřednictvím výstav současného mezinárodního a českého umění otevírá DOX aktuální témata.
Vzducholoď vznášející se nad DOXem je obrovskou atrakcí. Každou chvíli do ní po schodech stoupá někdo s foťákem a s očima navrch hlavy. Děti, zahraniční studenti, ale i lidé středního a staršího věku. Vzducholoď je dřevěná, zastřešená speciálním průhledným materiálem, který do ní propouští sluneční paprsky.
„Vzducholoď je programem sama o sobě,“ říká Michaela Šilpochová, kurátorka z Centra DOX, „protože je to překrásná architektura. Je to taková čítárna ve vzduchu. Během otevírací doby naší galerie sem návštěvníci mohou přijít, pobýt tady s knihou, číst si, dívat se na Prahu nebo snít. Do vzducholodi zveme spisovatele, překladatele, básníky, autory, kteří zde hovoří a diskutují s návštěvníky o knihách.“
A jak vznikl nápad vytvořit takový netradiční prostor? V roce 2013 oslovil ředitel DOXu Leoš Válka mezinárodně uznávaného architekta Martina Rajniše. Víc než dva roky pak společně s odborníky na dřevěné stavby a ocel pracovali na návrhu konstrukce inspirované tvary obřích vzducholodí, které začaly křižovat oblohu na počátku 20. století.
Vzducholoď Gulliver byla od svého vzniku již několikrát oceněna odbornou architektonickou obcí. V Centru DOX uvidíte krátký film, který ukazuje, jak Gulliver vznikal. A v bývalé továrně si můžete prohlédnout různé výstavy. V DOXu se snaží, aby současné umění bylo srozumitelné pro všechny a témata byla návštěvníkům blízká. Je tu několik výstavních sálů, pořádají tu komentované prohlídky, přednášky, besedy nebo výtvarné dílny. Aktuální výstava Petra Síse nazvaná O létání a jiných snech potrvá do 20. ledna 2020. Centrum současného umění DOX je otevřené denně kromě úterý, podrobnosti najdete na dox.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.