Nad Karlovými Vary stojí Goethova rozhledna. Vyhlídkovou věž nechala postavit choť následníka trůnu

1. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Goethova vyhlídka

Rozhledna pojmenovaná Goethova vyhlídka stojí uprostřed karlovarských lázeňských lesů na Výšině věčného života. Vede k ní hned několik značených stezek a přístupná je i po silnici. Pod rozhlednou se dokonce nachází autobusová zastávka pravidelné městské linky. Goethova vyhlídka je tak skvělým místem, kam si můžete udělat výlet, ať už jste v jakékoliv fyzické kondici.

Romantická vyhlídková věž stojí nad Karlovými Vary už od roku 1889. Jejími autory jsou architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, kteří stojí za celou řadou významných staveb v lázeňském městě.

Impuls pro výstavbu rozhledny prý dala princezna Stefanie, manželka korunního prince Rudolfa Habsburského, která si toto místo zamilovala. Na její počest byla také věž původně pojmenovaná jejím jménem. Během následujících let ale vystřídala i mnoho dalších názvů: Vyhlídka Adalberta Stiftera, Štefánikova nebo Stalinova vyhlídka. Goethova se nazývá až od roku 1957. A to už nikomu nevadí.

Novogotická cihlová stavba nápadně připomíná zámeček nebo hrádek s válcovitou věží. V jejím přízemí se nachází výletní kavárna. Když se budete chtít rozhlédnout do krajiny z nejvyššího místa v Karlových Varech, budete muset vystoupat po točitém schodišti až na vyhlídkovou terasu. Celková výška věže je 42 metrů.

Výhled z Goethovy vyhlídky

Goethova vyhlídka byla dlouhé roky zavřená. Po zdařilé celkové rekonstrukci se návštěvníkům znovu otevřela v roce 2019. Obnoven byl i provoz kavárny. Vstup na rozhlednu je zdarma a otevírací doba se mění v závislosti na sezóně. Provoz zajišťují Lázeňské lesy Karlovy Vary.

Spustit audio