Naučná včelí stezka v Horní Lhotě vede lesem. Je plná obrázků, informací i hravých prvků
Včelí úly, dendrofon i naučné tabule o životě a chovu včel. To všechno nabízí nová Naučná včelí stezka v Horní Lhotě nedaleko Ostravy v Moravskoslezském kraji. Přibližně jeden kilometr dlouhá stezka, která se klikatí lesem v areálu Vaňkova kopce, je přístupná teprve od letošního léta.
Stezka vede do kopce, lesními cestičkami, a je vytvořená v souladu s přírodou a co nejmenším zásahem do krajiny. Hravou formou láká za poznáním i na procházku, což mohou v rámci trávení volného času i vzdělávání ocenit jak školy, tak celé rodiny.
Návštěvníci na stezce najdou celkem 14 vzdělávacích cedulí, které názorně popisují a přibližují rozmanitý život včel, historii včelařství i jednotlivé včelí produkty. K vidění jsou na stezce i včelí úly a úlový klát se stovkami pracovitých včeliček. Dalšími zajímavostmi na stezce jsou dendrofon, bosonohý chodník, hmyzí domek a ohniště.
Naučná včelí stezka v Horní Lhotě, vzdálené jen pár kilometrů od Ostravy, byla nově otevřena v létě 2020. V plánu je obohatit ji ještě o další hravé a interaktivní prvky. Probíhat na ní budou také včelařské kroužky a příměstské tábory pro malé včelaře.
Kromě toho je zábavně-sportovní areál Vaňkova kopce vyhledávaný během zimní sezóny milovníky zimních sportů. Středisko v lokalitě podhůří Nízkého Jeseníku disponuje dvěma lyžařskými vleky a zájemci se tam případně mohou naučit jezdit na lyžích nebo snowboardu pod vedením kvalifikovaných instruktorů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.