Neděle: Jaké příběhy a pověsti jsou spojené s vaším městem?

12. listopad 2017

Kdo stoupne v noci uprostřed Českých Budějovic na bludný kámen, ztratí se. A možná potká při noční procházce ulicemi i bezhlavého jezdce. V tajné chodbě pod Týnem nad Vltavou zase prý jezdí hořící kočár a za každého úplňku by měl být slyšet od jihočeských rybníků nářek Jakuba Krčína, kterého zapřáhl čert. To aby Krčín nezapomněl na to, jak on sám trápil při stavbě rybníků své pracovníky.

Každé místo, kde lidé žijí, je spojeno s nějakou pověstí. V minulosti se lidé takovými příběhy strašili, varovali nebo si předávali zkušenosti.

Otázky: A jaké pověsti a příběhy znáte ze svého města, vesnice, okolí? Proč se kopci za humny říká Šibeniční? Víte, jak vznikl název ulice, části města nebo samoty hluboko v lesích?

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.