Nejlepší chleba je ten domácí, upečte si podmáslový chléb podle Renaty Foltýnové a budete nadšení
Kváskový chléb s podmáslím upekla podle svého oblíbeného receptu Renata Foltýnová z Dobrého Pole na Mikulovsku. Má křupavou kůrku a krásnou střídu. A vydrží vám klidně čtyři dny. Zkuste si ho upéct také.
- Suroviny na 1 bochník:
- 80 g žitného kvasu
- 330 ml vody
- 300 g hrubé celozrnné žitné mouky
- 500 g hladké pšeničné mouky
- 200 g podmáslí
- 1 lžíce rostlinného oleje
- 3,5 lžičky soli
- 1 lžička cukru
- 1 lžička celého kmínu
- může být špetka anýzu a fenyklu
- 1 lžička bramborového škrobu (solamylu)
Postup
Nejdříve si připravíme rozkvas. Vezmeme 80 g žitného kvasu, přilijeme vodu a přisypeme mouku. Vše zamícháme a necháme 10–12 hodin odpočívat přikryté při pokojové teplotě.
Pak z odpočatého rozkvasu odebereme 1 lžíci a přidáme ji ke stávajícímu zbylému kvasu, který máme doma, abychom měli na příště.
Ke zbytku rozkvasu přidáme hladkou mouku, podmáslí a vodu. V robotu zamícháme 2–3 otáčky a necháme 20 minut stát, aby mouka nasála tekutinu. Potom přidáme kmín, cukr, sůl, olej a případně anýz a fenykl.
Směs opět zamícháme, abychom získali hladké a lehce lepivé těsto. To necháme v míse cca 2 hodiny, ale občas (4–5x) těsto přeložíme. To uděláme tak, že pootáčíme mísou kolem dokola, a přitom zvedáme špachtlí těsto odspoda směrem navrch. Těsto tím zpevní a prodýchá se.
Po dvou hodinách těsto vyklopíme na podložku, rukama namočenýma ve vodě vytvoříme silnou placku, kterou překlápíme jako listové těsto. Placku vždy přeložíme po třetinách do středu. Stejně tak ho složíme i v příčném směru. Pak ho znovu roztáhneme do placky a skládání opakujeme. Nakonec těsto vytvarujeme do bochánku.
Chléb zabalíme do utěrky, kterou jsme vysypali bramborovým škrobem, aby se těsto nelepilo. Zabalený bochník přendáme do ošatky, kde bude chléb odpočívat asi 3,5 hodiny, aby zvětšil objem.
Bochník vyklopíme z ošatky, dáme na nahřátý plech, nařízneme hodně ostrým nožem buď to podoby kříže nebo listu či dle inspirace.
Chléb na plechu vložíme do trouby a pečeme 20 minut při teplotě 240 °C. Pokud máme parní troubu, připařujeme. Pokud není parní trouba, dáme na dno trouby nádobu s vařící vodou a rozprašovačem během těch 20 minut 3–4x nastříkáme do trouby trochu páry.
Poté vyjmeme nádobu s vodou, snížíme teplotu v troubě na 200 °C a dopékáme 35 minut.
Renata Foltýnová
Recept našla v kuchařce, kterou kdysi dostala k narozeninám. Předpis si upravila a od té doby takový chleba peče doma i čtyřikrát týdně. Rodině moc chutná a při jeho tvorbě pomáhá.
Své syny raději poslala na čas natáčení pryč a přijímala jen podporu od svého manžela. Přivítala nás v krásné prostorné kuchyni a ochutnali jsme i její skvělý rebarborový koláč. Celou dobu nás pozorovala i její fenka. Užili jsme si veselé natáčení.