Nejstarší dochovanou stavbou u nás je rotunda v Budči. Písmu se tam učil i svatý Václav
Hradiště v Budči u Zákolan ve Středočeském kraji tvořilo kdysi severozápadní hranici i ochranu prvního přemyslovského státu. Jako jediné přemyslovské hradiště mělo dva kostely - kostel Narození Panny Marie a rotundu sv. Petra a Pavla - dnes nejstarší dochovanou stavbu na území České republiky. Z kostela Narození Panny Marie zbyl jen jeho půdorys, ale Rotunda sv. Petra a Pavla stále stojí a je němým svědkem naší nejstarší historie.
Stavbu tvoří předrománská rotunda, na kterou je navázána hranolovitá věž v čistě románském stylu. V průběhu staletí přibyl k rotundě i nový renesanční presbytář a barokní sakristie. Přímo v presbytáři je odkryté bílé renesanční zdivo. Ale našli byste zde samozřejmě i zdi, které jsou víc než tisíc let staré. Původní zdivo je vidět z venkovní strany hlavní lodě.
Právě hlavní loď je původní stavbou, která od základu až po klenbu vznikla po roce 895. Jedná se o skutečný stavební unikát. Dosahuje na svou dobu mimořádné výšky. Vrchol klenby rotundy je ve výšce 13 metrů a samotná rotunda má průměr kolem devíti metrů. Stěny jsou ovšem naopak na tehdejší dobu poměrně slabé, jsou silné pouze jeden metr.
Pokud se v hlavní lodi posadíte do třetí řady, budete se nacházet přesně v místě, kde kdysi sedával při studiích svatý Václav. Podle svatováclavské legendy ho jeho otec, kníže Vratislav, poslal na Budeč, aby se tam učil čtení, psaní a zpěvu žalmů.
Všechny zprávy o Budečském hradišti jsou ze svatováclavských legend, které vyprávějí o tom, že se Václav učil základům čtení a psaní jenom proto, aby se mohl aktivně účastnit mše. Svatý Václav musel na Budči získat i všechny dovednosti potřebné pro vládnutí, a tak se tam učil i být panovníkem. A nedaleko Budče byste našli i Svatováclavskou studánku a kámen ve tvaru lože, kam prý budoucí kníže Václav chodíval po studiu odpočívat.
Areál budečského hradiště je od roku 1962 prohlášen národní kulturní památkou a během 20. století se Budeč stala katolickým poutním místem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.