Nejvyšší živě rostoucí vánoční strom mají v Mladkově v Pardubickém kraji. Měří skoro třicet metrů
Obec Mladkov se nachází v nejnižší části Orlických hor, v Mladkovské vrchovině, asi 14 kilometrů od Žamberku. Vysoký smrk ztepilý patří k dominantám obce, i když neroste přímo na náměstí. Stojí na břehu Tiché Orlice, hned vedle budovy modlitebny církve bratrské, jen pár desítek metrů od kostela sv. Jana Křtitele. Díky jeho výšce, ale zejména rozložitým a mohutným větvím, které sahají až k zemi, ho určitě nepřehlédnete.
Výška stromu se v průběhu let měnila. V roce 2013, při zápisu do České knihy rekordů pelhřimovskou agenturou Dobrý den, dosahovala špička smrku výšky 30,47 metru. V červenci 2015 se ale Mladkovem prohnala vichřice, která špičku ulomila a snížila tak strom na „pouhých“ 28 a půl metru. Smrk ale roste poměrně rychle, a tak svoji původní výšku zase brzy dožene.
Do roku 2013 držela titul nejvyššího živě rostoucího vánočního stromu horská obec Kvilda na Šumavě. Tamní smrk před kostelem svatého Štěpána, ozdobený více než čtyřmi tisíci světelnými LED diodami, měřil 25 metrů. V Mladkově smrk podle odhadu starosty Romana Studeného zdobili už v roce 2003. Tenkrát ale nikoho nenapadlo zapsat ho do knihy rekordů. A i když městys Mladkov šumavskou Kvildu předehnal, na přátelských vztazích to nic nezměnilo.
A jak je mladkovský smrk asi starý? Na tuto otázku nikdo nedokáže přesně odpovědět. Podle starosty to ale nejspíš bude okolo devadesáti let, soudě podle fotografií i vzpomínek původních místních obyvatel, sudetských Němců.
V Mladkově tak mají Vánoce, dalo by se říct, vlastně pořád. Výzdoba mohutného smrku je totiž celoroční. Ozdobit tak vysoký smrk je velmi náročné. Stovky metrů kabelů proto na stromě zůstávají, občas dobrovolní hasiči strom z vysokozdvižné plošiny přizdobí.
Hlavní LED osvětlení je na stromě nastálo, i když svítí samozřejmě jen během prosince a na přelomu roku. V současné době mladkovský smrk zdobí 600 metrů světelného řetězu, dvacet světelných koulí a instalováno je na něm 200 metrů přívodních kabelů.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka