Nesmeky proti uklouznutí ocení sportovci i senioři
Při troše nadsázky můžeme už několik let parafrázovat slova klasika, že způsoby současných zim zdají se býti poněkud nešťastnými. Důvodů by se našlo více, nicméně jeden z hlavních je, že většinou nemrzne, a když už, tak sníh ve městech, ale i na horách, nahradil většinou led. Nastupuje tedy otázka jak se chránit před pádem na kluzkých površích. Díky nesmekům to jde poměrně jednoduše.
Ledovka, námraza, náledí, zmrazky, ušlapaný či ujetý sníh – to jsou povrchy, před kterými stále častěji varují nejen meteorologové, ale i lékaři. Kombinace teplot kolem nuly a vody vadí nejen na silnicích, ale také na chodnících. Může nás však překvapit i při sportu, kdy se vypravíme do hor a tamní cesty se díky změnám teplot z plusových na mínusové proměnily v jedno velké kluziště.
Právě v horách se zejména horolezci těmto povrchům už dávno bránili požíváním stoupacích želez, tzv. maček. Ty se nasazovaly na těžké horolezecké boty a umožňovaly pohyb například po ledovcích nebo zledovatělých svazích. Podobné hroty používali například i lesníci či vojáci.
Jejich nevýhodou však bylo, že byly těžké, poměrně obtížně skladovatelné a použitelné při větších vrstvách ledu či sněhu.
I proto byly odpradávna vymýšleny různé typy návleků na boty, které měly usnadnit chůzi po kluzkých površích například i ve městech. Ty nejstarší byly textilní či kožené a už tehdy používaly primitivní hroty.
Moderní doba přinesla do světa protiskluzových návleků na obuv, jak se nesmekům oficiálně říká, zcela nové technologie. Místo kůže a textilií nastoupila pryž, místo složitého vázání na boty pomocí řemínků je jen nasadíme. Neforemné hroty nahradily ostré terče a hvězdice z kalené nerezové oceli, které nás podrží i na tom nejtvrdším ledu.
Díky všestrannému použití se tak nesmeky z hor dostaly také do měst. Měli bychom však vědět, že existuje několik druhů právě podle způsobu použití.
Nesmeky do přírody, nebo do města?
Ve městech bychom měli dbát nejen na svou bezpečnost, ale být ohleduplní například k majitelům obchodů, které v nesmecích navštívíme. Existují městské verze, jejichž hroty nejsou tak ostré a při troše ohleduplnosti normální keramickou podlahu nepoškodí. Stále však docela dobře slouží k ochraně před uklouznutím na namrzlých chodnících.
Další variantou jsou nesmeky do přírody. Tam už jsou hroty výraznější a lze s nimi například stoupat či traverzovat i ve svažitějším terénu. I zde bychom se však měli vyhýbat kamenitým místům, která těmto pomůckám nesvědčí. Obě varianty lze použít také třeba při běhu či rychlejší sportovní chůzi.
Třetí variantou jsou pak nesmeky do těžkého horského terénu. Mohou částečně nahradit mačky, byť mají své limity. Jejich výhodou je nízká hmotnost a také menší velikost v zabaleném stavu. Jejich hroty jsou však už docela výrazné a nejsou vhodné k pohybu na zpevněných cestách, které nejsou kryté vrstvou sněhu či ledu.
Nesmeky je vždy potřeba vyzkoušet. Nasazují se zásadně na obutou botu a musí dobře držet na obuvi. I proto se kupují podle velikosti bot a také podle jejich typu. Není vhodné nesmeky dlouhodobě nosit tam, kde led či sníh není, protože jejich hroty se časem přece jen otupí.
A kde je koupit? Běžné typy pro nošení ve městech se prodávají i v prodejnách obuvi, speciálnější typy pak seženeme ve sportovních potřebách. Cena se pohybuje od několika stokorun až 2000 Kč za speciální outdoorové typy.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.