Od Bannerovy studánky v Šenově u Nového Jičína jsou krásné výhledy. Osvěžení poskytuje po staletí

30. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bannerova studánka v Šenově je oblíbeným výletním místem

Bannerova studánka v Šenově u Nového Jičína v Moravskoslezském kraji je oblíbeným výletním místem s hezkým výhledem na okolní krajinu a také už po staletí zdrojem chutné pramenité vody. K tomu, jak právě tady kdysi ze země vytrysknul pramen i ke vzniku názvu studánky, se váže dávná legenda.

Pramen tady v krajině Poodří, pod Panským kopcem mezi Šenovem u Nového Jičína a Bernarticemi nad Odrou, tryská nepřetržitě už stovky let. Lidi trpící žízní zachraňoval už za třicetileté války. Traduje se, že Jan Gustafson Banner, generál švédských vojsk, která zde tábořila, vrazil v létě roku 1645 do země svůj kord a hned poté právě na tom místě vytryskl mocný pramen čisté vody.

Od těch časů pramen ani v dobách, kdy bývá velké sucho, nevysychá. Potůček z pramene teče dál polem i lukami a nedaleko fary v Šenově u Nového Jičína se vlévá do Křivého potoka, který je jedním z přítoků říčky Jičínky.

K Bannerově studánce se váže dávná legenda

V současnosti je Bannerova studánka upravena do podoby malého dřevěného přístřešku, ve kterém vytéká voda do kamenem vyložené nádržky. Výletníci tam najdou i hrníček, který jim může posloužit. Vedle pramene stojí malý dřevěný altán s posezením a naučnými tabulemi. V roce 2004 studánku takto obnovili členové Mysliveckého sdružení z Šenova a Kunína, za přispění obce Šenov u Nového Jičína.

Co ovšem výletníci ocení zejména, to jsou krásné výhledy do okolní krajiny. Přímo od Bannerovy studánky upoutá pohled na vrcholky Beskyd. Na opačné straně Panského kopce jen o pár metrů dál je pak vidět panorama Oderských vrchů.

Spustit audio