Ostravská zoologická zahrada slaví sedmdesát let. Původně byla jen zookoutkem pro děti horníků
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava. Tak zní oficiální název letošního jubilanta, ostravské zoo. I po sedmdesáti letech představuje toto místo oblíbený výletní cíl mnoha místních i turistů. A to nejen za zvířaty, ale i za pestrou rozmanitostí stromů, keřů a bylin.
Ostravská zoologická zahrada sice nepatří k nejstarším u nás, prvenství drží Zoo Liberec, ale rozhodně se dá zařadit mezi nejrozsáhlejší. V současné době chová na zhruba sto hektarech více než čtyři tisíce zvířat. Její začátky přitom byly opravdu skromné.
V poválečném nadšení a prudkém rozmachu hornictví na Ostravsku začali budovat právě horníci z dolu Zárubek a Alexander tak zvaný Hornický sad v Ostravě-Kunčičkách. Toto místo mělo sloužit k rekreaci pracujících lidí a jejich rodin. A protože děti mají rády zvířata, byl tam už v roce 1949 zřízen malý zookoutek. K prvními chovaným zvířatům patřil jeden srnec, dvě srny a pět bažantů.
Až o dva roky později, 26. října 1951 byla schválena první zřizovací listina a Ostrava měla oficiální zoologickou zahradu. Pravda, potýkala se s mnoha těžkostmi, nedostatkem místa, stavebního materiálu i potravy pro chovaná zvířata, ale návštěvnost byla podle dobových fotografií opravdu vysoká. Zejména ve chvíli, kdy pražská zoo poskytla osmiměsíční mládě slona indického Pepíka.
Od chovu zvířat k jejich záchraně
Už od samého počátku bylo jasné, že bude nutné najít jiné, větší a vhodnější místo. Uvažovalo se o Bělském lese, Radvanicích nebo Vřesině. Zvítězil ovšem areál Velkého ostravského lesa na Slezské Ostravě, kam chodí návštěvníci dodnes. A to od jejího oficiálního otevření 1. května 1960.
Za sedm desítek let se tedy změnilo nejen místo a podoba ostravské zoo, ale k největším změnám došlo u jejího poslání. Z instituce, která pouze chová zvířata a ukazuje je lidem, se proměnila v moderní ochranářskou organizaci, která pomáhá chránit a rozmnožovat populace ohrožených druhů zvířat chovaných v lidské péči. Na své konto si připsala nejeden chovatelský úspěch. Ostatně s průběžnými zprávami o dění v ostravské zoo se můžete seznámit na jejich webových stránkách.
Za zmínku stojí také fakt, že v roce 2018 byla zoo oficiálně přejmenovaná na Zoologickou zahradu a botanický park Ostrava. Svědčí to o významné péči nejen o zvířata, ale také o rozmanité druhy rostlin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.