Osvobozené divadlo vzniklo jako divadelní sekce skupiny Devětsil. Vest pocket revue měla nečekaný úspěch

15. září 2023

Osvobozené divadlo je nerozlučně spjato se jmény Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Ale jeho počátky má na svědomí skupina dalších výrazných umělců meziválečné doby.

Divadlo vzniklo jako divadelní sekce skupiny Devětsil a oficiálně začalo hrát v roce 1926. Lidé, kteří stáli u jeho zrodu, byli většinou levicově smýšlející a patřili mezi ně například režiséři Jiří Frejka, E. F. Burian nebo Jindřich Honzl. Po odchodu velké části zakládajících členů se vůdčími osobnostmi stali Voskovec a Werich. Připojil se k nim i mimořádně talentovaný hudební skladatel Jaroslav Ježek.

S prvním představením přišli v roce 1927. Vest pocket revue měla být zároveň premiérou i derniérou, měla ale naprosto nečekaný úspěch. Nakonec se hrála více než 200krát a odstartovala fenomén v českém divadle nevídaný.

Hry dvojice V+W byly ostrou politickou satirou, která se strefovala jak do domácí politiky, tak do hrozby sílícího nacismu. V roce 1938 úřady Osvobozenému divadlu odebraly koncesi a Voskovec s Werichem jen tak tak stihli odjet do ciziny před vznikem Protektorátu Čechy a Morava.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.