Pátek: Daleko od domova

31. leden 2014

Ocitli jste se někdy na nějakou dobu daleko od rodiště, od rodiny, od blízkých lidí? Jaké okolnosti k tomu vedly a jak jste se s tím srovnávali? Udržovali jste nebo udržujete kontakt s místy a s lidmi, od kterých jste byli-jste vzdáleni?

Některé z nás osud či okolnosti zavanou daleko od míst, kde jsme se narodili, kde jsme vyrůstali a kde máme blízké. Někdo tak činí schválně a rád, někdo jen využije nějaké příležitosti. Někomu se po původním bydlišti stýská, někomu je lépe tam, kam se přemístil. Máte za sebou takovou zkušenost?


autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.