Pátek: Už jenom diplom chybí

14. březen 2014

Donutily vás někdy okolnosti nastudovat si třeba i složitou problematiku v nějakém oboru, který vám byl dosud cizí? Nebo jste se sami začali o nějaký obor zajímat a začali se v něm vzdělávat? Orientujete se v něčem tak, že vaši známí říkají - měl/a by ses tím živit?

Občas se dostaneme do situace, ve které se neorientujeme. Ať už řešíme právní nebo finanční problém, nemoc, technický zádrhel, či cokoliv jiného. Pak se buď s důvěrou svěříme do rukou odborníků, nebo se necháme vláčet okolnostmi. Nebo se můžeme rozhodnout skoncovat se svojí neznalostí a ke konkrétnímu problému si najdeme informace, necháme se poučit, začneme hlouběji studovat, až se sami staneme téměř odborníky. A nemusí nás přímo něco tlačit, někdy si obzory rozšíříme proto, že nás daný obor začne zajímat.


autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.